East District Championships

Well done to all our medal winners at the East District Championships.

Ellie O’Hara set a New National U17 Record in the Triple Jump with 11.86m, and two Athletes set new Championship Records
.Rob Henderson 1st Long Jump  5.88m.
Keira Waddell 1st Javelin 43.63 and new club record

Senior Men
Morro Bajo  1st 11.21,  2nd 200m 22.58
Richard Clark 2nd Triple Jump 9.33m, 3rd 400mH 73.82
Ross Edmonds 3rd 400m 50.99
Craig Mullins 3rd Hammer  52.62m

U20 Men
Elliot Armstrong 1st Hammer 31.89m,  2nd Discus 32.70m
Calum Henderson 1st Long Jump 6.93m
Cal McLennan 2nd 110mH 16.75, 3rd High Jump 1.76m
Michael Oleson 1st 100m 10.74

U17 Men
Berra Alaja 1st Triple Jump 13.30
Lachlan Gray 1st Pole Vault 3.00m
Tom Ireland 3rd 1500m 4:19.02
Max Leslie 1st 100m 11.27,  2nd 200m 22.29
Callum Newby 1st 100mH 14.12, 2nd Long Jump 6.42m, 3rd Javelin 35.90m

U15 Boys
Ross Dewar 1st 1500m 4:34.10
Rob Henderson 1st Long Jump  5.88m Championship Record 3rd 300m 40.21
Imran Hossain 2nd Javelin 31.47m
Alexander Poustie-Williamson 1st 100m 12.00  1st 200m 23.66
Oli Robertson 1st Pole vault 2.20m
Samuel Toluwaleyi 2nd 100m 12.01

Senior Women
Emma Canning 1st Long Jump 5.61m,  2nd High Jump 1.62m
Gillian Cooke 1st Shot Put 9.54m,  2nd Long Jump 5.31m
Stacey Downie 2nd 12.46
Kirsten Mullen 1st Pole Vault 3.30m
Catriona Pennet 1st 100mH 14.91
Natalie Robbins 1st Hammer 49.28m

U20 Women
Rosie E Brown 1st Pole Vault 2.70m
Emily Craig 1st 400mH 62.02
Stephanie Fowler 1st Hammer 48.46m
Sarah Malone 1st 100m 12.46, 2nd 200m 25.08
Bevhan Trevis  1st Discus 36.24m

U17 Women
Lucy Davidson 1st Shot Put 12.05m
Jessica Forrest  3rd Hammer 33.02m
Alice Goodall 3rd 1500m 4:38.75
Ellie O’Hara 1st Long Jump 5.49m, 2nd 100m 12.71, 1st Triple Jump 11.86m New National Record
Emma Solley 3rd Discus 25.82m
Keira Waddell 1st Javelin 43.63 Club Record, Championship Record

U15 Girls
Ruby Renton 3rd 75mH 12.45
Esther Watson 1st Long Jump 5.10m,  2nd High Jump 1.49m

U13 Girls
Alice Ball 1st 200m 27.02, 2nd 70mH 11.58, 2nd 100m 13.74
Connie Roxburgh 3rd 800m 2:30.44
Anna Widdowson 1st 100m 13.43, 2nd 200m 27.35,  2nd Long Jump 2nd 4.45m

full results can be viewed here: East District Results

Replies for “East District Championships”

Leave a Reply

  • Our Podium Award

  • Support Edinburgh Athletic Club

  • Club Gallery

  • Club Stats

  • Award Badges 2018

  • Archives