Endurance Results January 2018

Thanks as usual to Kirk Ollason for compiling these.

Saturday 27 January 2018

Parkruns

Mark MacDermot 17:28 (Edinburgh -2nd M)

John Blair 17:48 (Edinburgh – 3rd M)

Nicholas Wolverson 18:46 (Edinburgh)

Owain Williams 18:50 (Portobello)

Peter Simpson 18:54 (Portobello)

Neil Jack 18:56 (Edinburgh)

Sean Calder 19:07 (Edinburgh)

Lewis Orr 19:20 (Portobello)

Martin Ferguson 19:26 (Portobello)

Jacqueline Rainger 19:56 (Edinburgh – 1st F)

Avril Jackson 20:10 (Livingston – 1st F)

Lyndsey Fraser 20:48 (Edinburgh – 3rd F)

Dougie Gowan 20:52 (Portobello)

Martha Keith-Barnett 21:13 (Edinburgh)

Rick Paddock 21:31 (Edinburgh)

Leanne Calder 22:05 (Livingston – 3rd F)

Michael Barton 22:37 (Portobello)

David Steele 23:06 (Edinburgh)

Andy O’Neill 24:20 (Portobello)

Solmat Eradat Oskoui 26:01 (Portobello)

Katie Russell 27:09 (Portobello)

Christopher Hartles 27:54 (Edinburgh)

Team East Lothian Open XC (Dunbar)

John Lenehan 29:00 (2nd M)

David Woods 30:33

Malcolm Parry 33:46

Jill Morrow 34:44

Alex MacEwen 39:57

Sunday 28 January 2018

Seville Half Marathon

Ross McGhie 79:47

Saturday 3 February 2018

Parkruns

David Woods 17:00 (Edinburgh – 3rd M)

Mark MacDermot 17:22 (Edinburgh)

Ross McGhie 17:51 (Portobello)

Richard Cockbain 17:54 (Edinburgh)

Sean Calder 18:24 (Livingston – 3rd M)

Peter Simpson 18:35 (Portobello)

Neil Jack 19:03 (Edinburgh)

Kevin Hamilton 19:11 (Edinburgh)

Emma Baker 19:27 (Edinburgh)

Chloe Cox 19:31 (Portobello – 1st F)

Christopher Hartles 19:54 (Edinburgh)

Andy O’Neill 23:54 (Portobello)

Ruth Saint 26:05 (Edinburgh)

Hilary Kernaghan 29:51 (Henley-on-Thames)

Scottish National Masters XC Champs (Kilmarnock 6k/8k)

Jenny MacLean 25:53

Jill Morrow 26:59

Sue Ridley 27:23

Rosemary Byde 27:45

Karen Dobbie 28:13

Eric Stevenson 34:00

Brian Howie 36:52

Leon Johnson 30:56

Robert Turner 34:22

Chris Creegan 36:24

Dani Rivera 36:56

Lewis Orr 37:02

Andy Latham 37:37

Dougie Gowan 38:36

Ian Williamson 39:11

Dave Clements 39:46

David Steele 43:21

Alex MacEwen 46:35

Sunday 4 February 2018

Border XC League (Peebles)

Anne Duncan 38:01

Saturday 10 February 2018

Parkruns

Ross McGhie 17:28 (Burgess)

Mark MacDermot 17:38 (Edinbrugh – 1st M)

Iain Craven 18:04 (Edinbrugh – 3rd M)

Sam Wightman 18:26 (Fulham Palace)

Sean Calder 18:38 (Livingston – 1st M)

Peter Simpson 18:48 (Portobello)

Scott Henderson 18:52 (Edinburgh)

David Cross 19:36 (Livingston)

Rosemary Byde 20:10 (Edinburgh – 2nd F)

Fiona Hegarty 21:04 (Tymon – 3rd F)

Emily Strathdee 21:45 (Portobello)

David Steele 21:56 (Edinburgh)

Hannah Waugh 21:58 (Portobello)

Sarah Cadenas 23:50 (Livingston)

Emma Lowry 23:52 (Edinburgh)

Anne Duncan 24:38 (Vogrie)

Sunday 11 February 2018

Barcelona Half Marathon

Iain MacDonald 74:37

Michael Fullerton 77:47

Valentines 10k (Chessington)
Ross McGhie 36:41

Thursday 15 February 2018

Armagh International 3k

Iain Craven 10:15

Amanda Woodrow 10:34

Armagh International 5k

Gavin Bryson 14:52

Alex Carcas 15:27

John Lenehan 15:29

Leon Johnson 16:00

Leave a Reply

  • Our Podium Award

  • Support Edinburgh Athletic Club

  • Club Gallery

  • Club Stats

  • Award Badges 2018

  • Archives