Endurance results July 2017

Supplied by Kirk Ollason

Saturday 1 July

Parkruns
Michael Fullerton 17:29 (Falkirk)
Ross McGhie 17:32 (Portobello – 1st M)
Iain Craven 18:01 (Edinburgh)
Nicholas Wolverson 18:15 (Portobello)
Matthew Kennedy 18:20 (Portobello)
Zoe Bates 18:35 (Edinburgh – 1st F)
Emma Johnson 18:54 (Edinburgh – 2nd F)
Lauren Wilson 19:25 (Lisburn – 1st F)
James McLay 19:25 (Edinburgh)
Katie Johnson 19:26 (Edinburgh – 3rd F)
Paul Brennan 19:53 (Bradford)
Max Carcas 20:00 (Livingston)
Malcolm Parry 20:18 (Vogrie)
Scott Innes 20:23 (Edinburgh)
Kirk Ollason 20:54 (Livingston)
Michael Barton 21:03 (Edinburgh)
Dave Clements 21:08 (Portobello)
Rob Cleat 21:16 (Vogrie)
Dougie Gowan 22:19 (Portobello)
David Steele 23:02 (Edinburgh)
Sarah Cadenas 24:32 (Edinburgh)
Ian Hall 27:29 (Portobello)

Stonehaven Half Marathon
Steven Watters 93:52
Dee Watters 102:31

SA Masters Champs (Grangemouth)
Richard Clark 63.78 (400m)
Gary Leek 69:06 (800m)
Lewis Orr 2:14.80 (800m)
Richard Clark 2:28.86 (800m)
Karen Dobbie 2:45.86 (800m)
Sharyn Ramage 2:54.87 (800m)
Andy Latham 4:53.93 (1500m)
Cath Ferry 5:29.93 (1500m)
Sue Ridley 5:30.85 (1500m)
Karen Dobbie 5:37.62 (1500m)
Sharyn Ramage 5:58.59 (1500m)

Isle Of Barra Half Marathon
Lyndsey Fraser 104:56
Sheenagh MacLullich 104:56

Wednesday 5 July 2017

Grangemouth Graded Open
Richard Clark 5:10.39

Sri Chinmoy 5k (Meadows)
Neil Renault 15:31 (1st M)
Stuart Johnson 16:33 (3rd M)
Richard Cockbain 17:04
Terry Roberts 17:43
Nairn McWilliams 18:09
Emma Baker 19:32 (2nd F)
Jonathon Ferry 20:12
Cath Ferry 20:26
Sharyn Ramage 22:17
Ian Hall 26:33

Brig Bash 5 (Bridge Of Earn)
Iain MacDonald 27:08 (1st M)
Lyndsey Fraser 32:31
Kathleen Dempsey 32:56
Jocelyn Moar 34:15
Anne Peat 35:30
Leanne Calder 36:25

Saturday 8 July

Parkruns
Leon Johnson 17:00 (Portobello – 2nd M)
Michael Fullerton 17:02 (Kirkcaldy – 1st M)
Iain Craven 17:42 (Edinburgh)
Andy Latham 19:10 (Fareham)
Darren Blyth 19:23 (Portobello)
Emily Strathdee 19:33 (Livingston – 1st F)
Christopher Hartles 19:36 (Gdansk)
Jacqueline Ranger 19:58 (Edinburgh – 3rd F)
Scott Innes 20:12 (Edinburgh)
Keith Dunlop 20:28 (Edinburgh)
Rob Cleat 20:38 (Livingston)
Fabian Despinoy 20:44 (Lanhydrock)
Caitlin Smeaton 21:19 (Edinburgh)
Michael Barton 21:45 (Portobello)
David Steele 22:15 (Edinburgh)
Andy O’Neill 22:51 (Edinburgh)
Lachlan Kunath 25:31 (Portobello)

St Cuthberts Way 100k (Holy Island)
Nicholas Wolverson 11:12:26 (2nd M)

Sunday 9 July 2017

SA Mens League Div 2 (Grangemouth)
Richard Clark 81.14 (400mh)
Gavin Bryson 1:58.30 (800m)
Martainn Ramsay 4:03.79 (1500m)
Michael Chrisiforou 4:04.95 (1500m)
Neil Renault 15:41.14 (5000m)
Iain MacDonald 16:14.39 (5000m)

SA Womens League Div 2 (Aberdeen)
Amanda Woodrow 5:00.90 (1500m)
Amanda Woodrow 10:54.66 (3000m)

Girvan Half Marathon
Brian Howie 111:16

Wednesday 12 July 2017

Sri Chinmoy 2 Miles (Meadows)
Iain Craven 10:52
Jocelyn Moar 12:35
Sharyn Ramage 13:49 (1st FV50)
Eric Stevenson 14:29
Ian Hall 16:36

Saturday 15 July 2017

Parkruns
Freddie Carcas 16:55 (Trelissick – 1st M)
Iain MacDonald 16:56 (Edinburgh)
Richard Cockbain 17:00 (Edinburgh)
Michael Fullerton 17:11 (Portobello – 3rd M)
Iain Craven 18:00 (Edinburgh)
Matthew Kennedy 18:13 (Portobello)
David Cross 18:14 (Edinburgh)
Richard Meade 18:18 (Edinburgh)
Andy Latham 18:37 (Hackney Marshes)
Nicholas Wolverson 18:43 (Edinburgh)
Lewis Orr 18:55 (Edinburgh)
Darren Blyth 19:30 (Portobello)
Emma Baker 19:51 (Edinburgh)
Lyndsey Fraser 19:57 (Ballymena – 1st F)
Keith Dunlop 20:03 (Portobello)
Pippa Carcas 20:21 (Trelissick – 1st F)
Rick Paddock 20:25 (Edinburgh)
Kathleen Dempsey 20:26 (Edinburgh)
Max Carcas 20:35 (Trelissick)
Jocelyn Moar 20:46 (Edinburgh)
Neil Jack 20:49 (Portobello)
Anne Peat 21:14 (Edinburgh)
Charlotte Garry 21:18 (Portobello -2nd F)
Emma Laverie 23:29 (Edinburgh)
John Kerr 24:17 (Edinburgh)
Sarah Cadenas 24:53 (Vogrie)

Tavistock 5k
Ed Smith (2nd M)

Sunday 16 July 2017

Magnificent 7 (Saltash)
Ed Smith 63:44

Kelso 10k
Chris Creegan 39:52
Michael Barton 44:03
Hannah Waugh 46:02

UK Women’s League 3000m (Bromley)
Rebecca Burns 9:49.44
Amanda Woodrow 10:31.16

Wednesday 19 July 2017

Sri Chinmoy 2 Miles (Meadows)
Richard Cockbain 10:36
Sharyn Ramage 13:49 (1st FV50)
Eric Stevenson 14:10
Ian Hall 17:00

Livingston Open Meeting
Richard Clark 62.20 (400m)

Saturday 22 July 2017

Parkruns

Stuart Johnston 16:35 (Aviemore – 1st M)
Iain Whitaker 18:20 (Rotherham – 2nd M)
Scott Henderson 18:46 (Edinburgh)
Jacqueline Ranger 19:36 (Portobello – 1st F)
Tom Blankenstein 19:38 (Edinburgh)
Lauren Wilson 19:44 (Lisburn – 1st F)
Neil Jack 20:17 (Portobello)
Steve Ingledew 20:21 (Edinburgh)
Mairi Blankenstein 20:23 (Edinburgh)
Christopher Hartles 20:24 (Beckton)
Lyndsey Fraser 20:33 (Gateshead – 1st F)
Rob Cleat 20:41 (Livingston)
Charlotte Garry 20:58 (Portobello – 2nd F)
Rosemary Byde 21:28 (Temple Newsam – 1st F)
David Steele 22:51 (Edinburgh)
Sharyn Ramage 24:20 (Ganavan Sands – 3rd F)
Lachlan Kunath 24:21 (Portobello)

Musselburgh 10k
Leon Johnson 33:45 (2nd M)
Iain MacDonald 34:12 (3rd M)
Michael Fullerton 35:33
Mark Thornton-Smith 36:13
Iain Craven 37:04
Nairn McWilliams 37:09
Dermot Bailie 37:49
David Cross 37:59
Andy Latham 38:28
Vik Bailie 39:27
Chris Creegan 39:37
Nikki Gibson 39:39
Kathleen Dempsey 41:34
Rick Paddock 42:15
Jocelyn Moar 43:03
Michael Barton 43:12
Martha Keith-Barnett 44:52
Emily Ramsay 45:01
Eric Stevenson 45:16
Brian Howie 47:51

Run The Blades 50k (Eaglesham)
Owain Williams 4:07:18 (1st M)

Wednesday 26 July 2017

Sri Chinmoy 1 Mile Relay – Splits (Meadows)
Michael Cameron 4:38
Richard Cockbain 4:52
Steven Watters 4:53
Ross McGhie 4:56
David Woods 5:02
Michael Fullerton 5:10
Iain Whittaker 5:14
Nairn McWilliams 5:19
Iain Craven 5:19
Scott Henderson 5:22
Emma Johnson 5:22
Kevin Hamilton 5:26
Ed Smith 5:26
Malcolm Parry 5:27
Katie Bain 5:31
Colin McGill 5:32
Katie Johnson 5:33
Richard Clark 5:42
Victoria Riddell 5:44
Chris Creegan 5:45
Emma Baker 5:48
Lyndsey Fraser 5:49
Jocelyn Moar 5:56
Kathleen Dempsey 6:01
Rebecca Grieve 6:01
Leanne Calder 6:22
Sharyn Ramage 6:30
Ian Hall 7:30
Anne Peat 7:34

Friday 28 July 2017

BMC Regional Races 5000m (Glasgow)
Neil Renault 15:36
Leon Johnson 15:54
Iain MacDonald 16:13
Stuart Johnston 16:26
Richard Meade 17:19
Sarah Laverty 17:46
Iain Craven 17:37
Isla Scott-Pearce 18:50
Sue Ridley 20:14
Karen Dobbie 20:27
Sharyn Ramage 22:26

Saturday 29 July 2017

Parkruns
Richard Meade 17:45 (Aviemore – 2nd M)
Matthew Kennedy 18:19 (Portobello)
Scott Henderson 18:19 (Edinburgh)
John Lenehan 18:24 (Aviemore – 3rd M)
Lewis Orr 18:30 (Fulham Palace)
Iain Craven 18:39 (Aviemore)
Amanda Woordrow 19:21 (Aviemore – 1st F)
Garry Robertson 19:30 (Southwark)
Ed Smith 19:36 (Portobello)
Kevin Hamilton 19:38 (Portobello)
Neil Jack 19:58 (Portobello)
Steve Ingledew 20:48 (Edinburgh)
Emily Strathdee 20:54 (Falkirk – 2nd F)
Mairi Blankenstein 21:56 (Roundhay)
Tom Blankenstein 21:59 (Roundhay)
David Steele 23:35 (Edinburgh)
Brian Howie 23:41 (Edinburgh)
John Kerr 23:53 (Edinburgh)
Sarah Cadenas 24:14 (Edinburgh)
Mitchell Fraser 26:48 (Livingston)
Berit Inkster 26:48 (Livingston)
Poppy Flockhart 30:48 (Edinburgh)

Sunday 30 July 2017

Donkey Brae 7 Miles (Aberdour)
Emma Baker 48:00
Colin Sills 51:21
Anne Peat 51:59
Emma Laverie 53:12
Jocelyn Moar 53:36
Nigel Munro 55:26
Elaine Davies 56:08

Leave a Reply

  • Support Edinburgh Athletic Club

  • Our Podium Award

  • Award Badges 2016