Endurance results March 2017

Thanks to Kirk Ollason for compiling these results

Saturday 4 March 2017

 

Parkruns

Neil Renault 17:46 (Eglinton – 2nd M)

Iain Hare 19:01 (Edinburgh)

Kate Johnson 20:18 (Falkirk – 1st F)

Michael Barton 20:59 (Sydney St Peters)
Michelle Barton 21:12 (Sydney St Peters)

David Steele 22:24 (Edinburgh)

Jodi McGinty 29:35 (Portobello)

 

Cupar 5

Andy Latham 30:31

Keith Sambrook  34:59

Sarah Cadenas 37:00

 

Kings Buildings 5

Stuart Johnston 26:55

John Mowbray 28:59

Peter Simpson 30:18

Scott Henderson 31:02

Keith Dunlop 31:10

Amanda Woodrow 32:54

Eric Stevenson 37:59

 

Sunday 5 March 2017

 

Stranraer Half Marathon

Brian Howie 109:22

 

Meadows Half Marathon

Steve Ingledew 89:38

 

Lasswade 10

Iain Whitaker 55:57 (1st M)

Richard Meade 57:51

David Cross 65:46

Catriona Probert 66:67

Sheengah MacLullich 70:46

Sarah Cadenas 79:13

 

SA Indoor Masters Champs (Glasgow)

Richard Clark 2:33.23 (800m)

Sharyn Ramage 2:55.30 (800m)

Richard Clark 5:22.54 (1500m)

Cath Ferry 5:40.12 (1500m)

Sharyn Ramage 6:02.80 (1500m)

 

Saturday 11 March 2017

 

Parkruns

Leon Johnson 16:53 (Edinburgh)

Richard Cockbain 17:47 (Portobello – 3rD M)

Peter Simpson 17:55 (Edinburgh)

Owain Williams 18:28 (Portobello)

Robert Hamilton 18:30 (St Andrews)

Beatrice Winkler 20:13 (Edinburgh)

Emily Ramsay 20:40 (Edinburgh)

Christopher Hartles 21:21 (Inverness)

Michael Barton 21:27 (Hamilton Island – 1st M)

David Steele 21:55 (Edinburgh)

Sharyn Ramage 22:14 (Livingston – 3rd F)

Brian Howie 22:30 (Edinburgh)

Mitchell Fraser 25:58 (Portobello)

Berit Inkster 27:35 (Portobello)

Jodi McGinty 29:06 (Portobello)

 

Jack Crawford Springburn Cup 10k

Sarah Cadenas 46:22

 

D33 Ultra Marathon (Deeside)

Nicholas Wolverson 3:57:48

 

Sunday 12 March 2017

 

Gartmorn 6

Iain Whitaker 33:54 (1st M)

Rebecca Burns 37:35 (1st F)

Sheenagh MacLullich 42:04

 

Inverness Half Marathon

Iain MacDonald 73:28

Richard Meade 74:15

Nairn McWilliams 78:10

Michael Fullerton 78:37

Scott Henderson 86:16

Emily Ramsay 97:10

 

Saturday 18 March 2017

 

Parkruns

Neil Renault 16:02 (Maidstone – 1st M)

Stuart Johnston 16:40 (Portobello)

Owain Williams 18:04 (Vogrie – 3rd M)    

Nicholas Wolverson 18:13 (Portobello)

Ross McGhie 18:22 (Portobello)

Scott Henderson 18:27 (Aberdeen)

Connor Daly 19:43 (Portobello)

Kathleen Dempsey 20:23 (Edinburgh)

Kirk Ollason 21:01 (Livingston)

Michael Barton 21:05 (Portobello)

Christopher Hartles 21:31 (Edinburgh)

Max Carcas 23:13 (Vogrie)

Ruth Saint 27:09 (Edinburgh)

Jane Carcas 28:26 (Vogrie)

Jodi McGinty 28:29 (Edinburgh)

Ian Hall 29:39 (Portobello)

 

Newtonmore 10

Ken Mortimer 68:51

 

Sunday 19 March 2017

 

Alloa Half Marathon

Leon Johnson 76:39

Richard Cockbain 76:43

Ross McGhie 83:28

Alex Quayle 84:44

Andy Latham 86:00

Peter Simpson 86:28

Jacqueline Ranger 93:56

Dougie Gowan 98:02

Charlotte Garry 100:48

Nigel Munro 105:49

Sarah Cadenas 106:12

 

Monday 20 March 2017

 

World Masters Athletics Champs 8k XC (Daegu)

Sharyn Ramage 37:13 (Team Gold)

 

Wednesday 22 March 2017

 

World Masters Athletics Champs 3000m (Daegu)

Sharyn Ramage 12:47.07

 

Thursday 23 March 2017

 

World Masters Athletics Champs 800m XC (Daegu)

Sharyn Ramage 3:00.23

 

Saturday 25 March 2017

 

World Masters Athletics Champs 1500m (Daegu)

Sharyn Ramage 6:07.79

 

Parkruns

Michael Fullerton 17:08 (Portobello)

Leon Johnson 17:29 (Edinburgh – 3rd M)

Iain Craven 18:13 (Edinburgh)

Emma Johnson 18:15 (Edinburgh – 1st F)

Katie Johnson 19:06 (Edinburgh)

Jayne Nisbet 19:28 (Edinburgh)

Mitchell Fraser 19:52 (Perth)

Tom Blankenstein 19:57 (Edinburgh)

Kathleen Dempsey 20:19 (Edinburgh)

Rick Paddock 20:25 (Portobello)

Leanne Calder 20:54 (Edinburgh)

Colin Sills 21:06 (Portobello)

Emily Ramsay 21:13 (Portobello)

Anne Peat 21:20 (Edinburgh)

Sarah Cadenas 21:37 (Edinburgh)

Dougie Gowan 21:43 (Portobello)

Berit Inkster 23:00 (Perth)

Brian Howie 23:01 (Edinburgh)

Emma Lowry 23:09 (Market Harborough)

Jodi McGinty 27:40 (Portobello)

 

Sunday 26 March 2017

 

SA Road Relays (Livingston)

Short Leg

 

Gavin Bryson 15:44

John Lenehan 16:42

Richard Meade 16:53

Emily Dudgeon 18:00

Rebecca Burns 18:19

Kevin Hamilton 18:38

Alex Quayle 18:45

Amanda Woodrow 19:12

Andy Latham 19:22

Garry Robertson 20:18

Sheenagh MacLullich 20:28

Sue Ridley 20:45

Karen Dobbie 21:48

Michael Barton 21:56

 

Long Leg

 

Neil Renault 29:40

Iain Whitaker 30:44

Iain MacDonald 32:21

Terry Roberts 34:27
Rachael Dunn 34:42

Nairn McWilliams 34:52

David Cross 36:10

Jenny MacLean 36:17

Laura Dunn 37:07

Chris Creegan 38:22

Lyndsey Fraser 39:38

Sarah Cadenas 43:28

Elaine Davies 44:27

Matthew Newnham 45:22

Leave a Reply

  • Support Edinburgh Athletic Club

  • Our Podium Award

  • Award Badges 2016