Endurance Results March 2018

Compiled by Kirk Ollason

Saturday 10 March 2018

 

Parkruns

Ross McGhie 17:01 (Burgess – 3rd M)

Michael Fullerton 17:52 (Portobello – 2nd M)

Peter Simpson 18:34 (Portobello)

Iain Craven 18:42 (Edinburgh)

Kathleen Dempsey 21:02 (Edinburgh- 1st F)

Leanne Calder 22:07 (Edinburgh)

Dave Steele 22:17 (Edinburgh)

Chris Hartles 22:54 (Edinburgh)

Claire Mitchell 25:48 (Edinburgh)

Ruth Saint 26:55 (Edinburgh)

Solmaz Eradat Oskoui 26:58 (Edinburgh)

Jodi McGinty 35:27 (Edinburgh)

 

CAU Inter County XC Champs (Loughborough)

Lauren Wilson 37:19 (8k)

Heather Langham 41:34 (8k)

Gavin Bryson 47:21 (12k)

John Lenehan 48:58 (12k)

 

British Masters Champs (Lee Valley) Sharyn Ramage 5:58.65 (1500m)

 

Foxtrail 13k (Dunbar)

Owain Williams 52:40 (1st M)

Rosemary Byde 57:48 (2nd F)

Malcolm Parry 58:03

 

Sunday 11 March 2018

 

Inverness Half Marathon

John Blair 78:37

Keith Dunlop 85:11

Jacqueline Rainger 86:06

Martin Ferguson 86:44

Nikki Gibson 87:13

Lyndsey Fraser 89:35

Michael Barton 94:36

Jim Scott 95:10

Richard Clark 96:44

 

Lydd Half Marathon

Neil Renault 73:21 (1st M)

 

Barcelona Marathon

Eoin Lennon 2:29:43

 

British Masters Champs (Lee Valley) Sharyn Ramage 2:56.04 (800m)

Sharyn Ramage 13:26.52 (3000m)

 

 

Saturday 17 March 2018

 

Parkruns

Iain MacDonald 17:18 (Pollok – 2nd M)

Michael Fullerton 17:47 (Portobello)

Robin Kyle 18:29 (Aviemore – 1st M)

Iain Craven 18:39 (Edinburgh)

Kevin Hamilton 18:41 (Edinburgh)

Chloe Cox 18:53 (Portobello  – 1st F)

Dani Rivera 19:04 (Edinburgh)

Scott Henderson 19:12 (Edinburgh)

Rosemary Byde 19:58 (Edinburgh – 2nd F)

Emma Baker 20:01 (Portobello – 2nd F)

Nikki Gibson 20:04 (Portobello – 3rd F)

Chris Hartles 20:44 (Edinburgh)

Dave Steele 21:51 (Edinburgh)

Ben Thomson 22:32 (Edinburgh)

Sarah Cadenas 23:40 (Edinburgh)

Alex MacEwen 23:46 (Edinburgh)

Kathleen McManus 25:42 (Edinburgh)

Ruth Saint 26:21 (Edinburgh)

 

British Masters XC Champs (Forres 6k/8k)

Jenny MacLean 22:14 (2nd F)

Sue Ridley 24:25

Karen Dobbie 25:15

Sharyn Ramage 28:07

Leon Johnson 28:21

Chris Creegan 33:15

Martin Ferguson 33:26

 

Sunday 18 March 2018

 

Loch Katrine Marathon

Brian Howie 4:51:08

 

Monday 19 March 2018

 

European Masters Indoor Champs 3000m (Madrid)

Sue Ridley 11:45.97

Sharyn Ramage 13:58.85

 

Wednesday 21  March 2018

 

European Masters Indoor Champs 800m (Madrid)

Sharyn Ramage 2:58.07

 

Friday 23 March 2018

 

European Masters Indoor Champs 1500m (Madrid) Sharyn Ramage 6:04.99

 

Saturday 24 March 2018

 

Parkruns

Joe Ewing 16:08 (Edinburgh – 1st M)

Sam Brown 16:35 (Edinburgh – 3rd M)

Ross McGhie 17:26 (Burgess)

Nairn McWilliams 18:46 (Edinburgh)

Peter Simpson 19:01 (Portobello)

Nicholas Wolverson 19:49 (Portobello)

Rosemary Byde 19:51 (Edinburgh  – 3rd F)

Joshua Grant 21:01 (Edinburgh)

Fiona Hegarty 21:24 (Tymon – 2nd F)

Neil Jack 21:55 (Portobello)

Dougie Gowan 22:47 (Edinburgh)

Andy O’Neill 24:04 (Edinburgh)

Sarah Cadenas 25:15 (Edinburgh)

Christopher Hartles 26:20 (Edinburgh)

Ruth Saint 26:42 (Edinburgh)

 

European Masters Indoor Champs 5k XC (Madrid)

Sue Ridley  21:11

Sharyn Ramage 24:45

 

Valencia Half Marathon

Keith Dunlop 87:06

 

Sunday 25 March 2018

 

RIM Fabrications Half Marathon (Gairoch)

Alex MacEwen 107:40 (1st MV60)

 

Balloch To Clydebank Half Marathon

Chloe Cox 84:25 (2nd F)

 

National Road Relay Champs (Livingston)

Gavin Bryson 15:34 (3rd M team & fastest short leg)

Peter Cameron 16:11 (3rd M team)

Daniel Bryant 16:51 (3rd M team)

Robert Turner 17:11

Iain Whitaker 17:16

David Woods 17:21

Richard Cockbain 17:40

Kevin Hamilton 18:26

Mark MacDermot 18:27

Richard Meade 18:29

Sarah Russell-Brown 18:47

Chris Creegan 19:22 (3rd M50 team)

Daniel Rivera 19:25 (3rd M50 team)

Christopher Hartles 19:34

Victoria Riddell 20:03

Lewis Orr 20:07

Lyndsey Fraser 20:13

Colin McGill 20:41

Richard Clark 21:02

Karen Dobbie 21:15  (1st F50 team)

Jim Scott 21:37

Dave Clements 21:45

Leanne Webster 22:31

Eric Stevenson 23:30

Brian Howie 25:42

Angela Routledge 26:10 (1st F50 team)

David Cross 26:44

Michael Christoforou 30:23 (3rd M team)

Neil Renault 31:34(3rd M team)

Alex Carcas 31:54 (3rd M team)

Leon Johnson 32:41

Iain MacDonald 33:56

Michael Fullerton 34:30

John Blair 34:52 (3rd M50 team)

Nicholas Wolverson 35:23

Lauren Wilson 35:37

Steven Watters 36:04

Robert Riddell 36:16 (3rd M50 team)

Dermot Bailie 36:21

Jenny MacLean 36:45

John Mowbray 37:07

Iain Craven 37:26

Martin Ferguson 37:33

Scott Henderson 37:39

Andy Latham 38:50

Jill Morrow 40:09 (1st F50 team)

Dougie Gowan 40:49

Dee Watters 41:16

Ian Williamson 42:10

David Steele 43:55

Michael Barton 44:03

 

Saturday 31 March 2018

 

Parkruns

Daniel Bryant 16:48 (Workington  – 1st M)

Ross McGhie 18:01 (Portobello – 2nd M

John Blair 18:01 (Edinburgh – 3rd M)

Robin Kyle 18:21 (Aviemore)

Kevin Hamilton 18:22 (Buckingham – 2nd M)

Peter Simpson 18:28 (Portobello)

Nairn McWilliams 19:09 (Edinburgh)

Nicholas Wolverson 19:11 (Portobello)

Chloe Cox 19:17 (Portobello – 1st F)

Robert Hamilton 19:22 (Armagh)

Lewis Orr 19:55 (Edinburgh)

Katie Sampson 20:32 (Elgin – 1st F)

Neil Renault 20:33 (Elgin)

Beatrice Winkler 20:34 (Doncaster  – 1st F)

Rosemary Byde 20:40 (Penrhyn – 2nd F) Dave Clements 21:13 (Portobello)

David Steele 22:06 (Edinburgh)

Dougie Gowan 23:13 (Portobello)

Emily Strathdee 24:17 (Nobles)

Anne Duncan 24:25 (Vogrie)

Andy O’Neill 24:26 (Portobello)

Claire Mitchell 24:28 (Perth)

Brian Howie 25:09 (Edinburgh)

Sarah Cadenas 26:36 (Edinburgh)

 

British 100k Champs (Redwick)

Robert Turner 7:00:30 (1st M)

Leave a Reply

  • Our Podium Award

  • Support Edinburgh Athletic Club

  • Club Gallery

  • Club Stats

  • Award Badges 2018

  • Archives