February 2018 Endurance Results

Results compiled by Kirk Ollason

Saturday 3 February 2018

Parkruns
David Woods 17:00 (Edinburgh – 3rd M)
Mark MacDermot 17:22 (Edinburgh)
Ross McGhie 17:51 (Portobello)
Richard Cockbain 17:54 (Edinburgh)
Sean Calder 18:24 (Livingston – 3rd M)
Peter Simpson 18:35 (Portobello)
Neil Jack 19:03 (Edinburgh)
Kevin Hamilton 19:11 (Edinburgh)
Emma Baker 19:27 (Edinburgh)
Chloe Cox 19:31 (Portobello – 1st F)
Christopher Hartles 19:54 (Edinburgh)
Andy O’Neill 23:54 (Portobello)
Ruth Saint 26:05 (Edinburgh)
Hilary Kernaghan 29:51 (Henley-on-Thames)

Scottish National Masters XC Champs (Kilmarnock 6k/8k)
Jenny MacLean 25:53
Jill Morrow 26:59
Sue Ridley 27:23
Rosemary Byde 27:45
Karen Dobbie 28:13
Eric Stevenson 34:00
Brian Howie 36:52

Leon Johnson 30:56
Robert Turner 34:22
Chris Creegan 36:24
Dani Rivera 36:56
Lewis Orr 37:02
Andy Latham 37:37
Dougie Gowan 38:36
Ian Williamson 39:11
Dave Clements 39:46
David Steele 43:21
Alex MacEwen 46:35

Sunday 4 February 2018

Border XC League (Peebles)
Anne Duncan 38:01

Scottish National Masters Indoor 1500m Champs (Glasgow)
Richard Clark 5:09.27
Cath Ferry 5:33.00
Sue Ridley 5:33.54
Sharyn Ramage 5:49.51

Saturday 10 February 2018

Parkruns
Ross McGhie 17:28 (Burgess)
Mark MacDermot 17:38 (Edinbrugh – 1st M)
Iain Craven 18:04 (Edinbrugh – 3rd M)
Sam Wightman 18:26 (Fulham Palace)
Sean Calder 18:38 (Livingston – 1st M)
Peter Simpson 18:48 (Portobello)
Scott Henderson 18:52 (Edinburgh)
David Cross 19:36 (Livingston)
Rosemary Byde 20:10 (Edinburgh – 2nd F)
Fiona Hegarty 21:04 (Tymon – 3rd F)
Emily Strathdee 21:45 (Portobello)
David Steele 21:56 (Edinburgh)
Hannah Waugh 21:58 (Portobello)
Sarah Cadenas 23:50 (Livingston)
Emma Lowry 23:52 (Edinburgh)
Anne Duncan 24:38 (Vogrie)

Sunday 11 February 2018

Barcelona Half Marathon
Iain MacDonald 74:37
Michael Fullerton 77:47

Valentines 10k (Chessington)
Ross McGhie 36:41

Bath Skyline Trail 10k
Jenny MacLean 49:47 (2nd F)

Thursday 15 February 2018

Armagh International 3k
Iain Craven 10:15
Amanda Woodrow 10:34

Armagh International 5k
Gavin Bryson 14:52
Alex Carcas 15:27
John Lenehan 15:29
Leon Johnson 16:00

Saturday 17 February 2018

Parkruns

David Woods 16:56 (Edinbrugh – 3rd M)
Mark MacDermot 17:28 (Edinburgh)
Ross McGhie 17:39 (Portobello)
Sean Calder 17:45 (Livingston – 1st M)
Richard Cockbain 17:51 (Edinburgh)
Stuart Johnston 17:54 (Edinburgh)
Peter Simpson 18:31 (Portobello)
Owain Williams 18:33 (Penrith)
Emily Strathdee 19:12 (Newcastle – 2nd F)
Chloe Cox 19:27 (Edinburgh – 1st F)
Andy Latham 19:35 (Fareham)
Kevin Hamilton 19:39 (Edinburgh)
Rick Paddock 20:24 (Edinburgh)
Jacqueline Rainger 20:24 (Portobello)
Dougie Gowan 20:37 (Portobello)
Beatrice Winkler 20:49 (Doncaster – 1st F)
Hannah Waugh 20:57 (Antrim – 3rd F)
David Steele 21:41 (Edinburgh)
Karl Winkler 21:55 (Doncaster)
Leanne Calder 22:09 (Livingston)
Sharyn Ramage 22:10 (Strathclyde Park)
Boris Winkler 24:16 (Doncaster)
Brian Howie 25:18 (Edinburgh)

Sunday 18 February 2018

Kinloss to Lossiemouth Half Marathon
Jim Scott 93:50

Saturday 24 February 2018

Parkruns
Sean Calder 17:25 (Edinburgh – 2nd M)
John Blair 17:36 (Portobello – 2nd M)
Peter Simpson 17:35 (Edinburgh)
Chloe Cox 19:01 (Portobello – 2nd F)
Martin Ferguson 19:23 (Portobello)
Rick Paddock 20:08 (Edinburgh)
Ken Mortimer 20:29 (Edinburgh)
Emma Johnson 21:29 (Falkirk – 2nd F)
Leanne Calder 21:52 (Edinburgh)
Lyndsey Fraser 21:53 (Edinburgh)
Sarah Cadenas 23:40 (Edinburgh)

EnduranceLife CTS Northumberland Marathon
Richard Cockbain 3:24:36

Scottish National XC Champs (Falkirk)

Leon Johnson 36:46 (3rd MV40)
William Gardner 36:58
Daniel Bryant 37:01
Stuart Johnston 38:39
Iain MacDonald 39:21
David Woods 39:23
Nicholas Wolverson 40:28
Lauren Wilson 41:04
Mark MacDermot 41:11
Iain Craven 42:05
John Mowbray 42:18
Owain Williams 42:49
Kevin Hamilton 43:05
Jenny MacLean 43:17 (3rd FV40)
Lewis Orr 43:21
Katie Baibn 43:23
Daniel Rivera 43:33
Chris Creegan 43:52
Keith Dunlop 43:59
Nikki Gibson 44;20
Andy Latham 44:36
Isla Scott Pearce 45:28
Christopher Hartles 45:34
Emily Strathdee 45:39
Rosemary Byde 46:04
Karen Dobbie 46:49
Sue Ridley 46:50
Ian Williamson 46:53
Maria Boland 47:48
Jim Scott 48:38
Xavier Despinoy 49:40
Emma Laverie 50:05
David Steele 51:23
Alex MacEwen 53:34
Eric Stevenson 54:41
Willie Gallacher 58:53
Brian Howie 61:00

Leave a Reply

  • Support Edinburgh Athletic Club

  • Club Gallery

  • Our Podium Award

  • Award Badges 2017

  • Archives