History / Roll of Honour

GB and Scottish Vests

The list of club members who have achieved a Great Britain and Northern Ireland or a Scottish vest can be viewed here:

Great Britain 2018

Beth Dobbin 200m World Team Cup, 200m Euro Championships
Calum Henderson Long Jump U20 Berlin International
Holly McArthur:
GB U20 Combined Events Madrid
Chris O’Hare 1500m World Indoor Championships, 1500m Euro Championships
Michael Olsen GB U20 Germany 100m, 4 x 100m U20 World Championships Finland, 
Sharyn Ramage European Masters Indoors and XC, Madrid
Alisha Rees 200m GB U20 Germany, U20 World Championships Finland
Sue Ridley European Masters XC
Lynsey Sharp  800m Euro Championships
Eloise Walker: GB Junior Great Edinburgh XC
Jake Wightman 1500m, World Indoor Championships, 1500m Euro Championships Bronze

Scotland 2018

Joe Arthur 3000m U20 Welsh International
Sam Brown
800m Welsh International
Alex Burns Long Jump U20 Welsh International
Rebecca Burns:
Celtic Nations XC Antrim
Gavin Bryson Home Countries International XC
Emma Canning High Jump Loughborough
Freddie Carcas Home Countries International XC
Emily Craig 400mH U20 Welsh International
Joe Ewing 1500m U18 Celtic Games
Stephanie Fowler Hammer U20 Welsh International
Alice Goodall 1500m U18 Celtic Games
Calum Henderson Long Jump Welsh International
Max Leslie Schools SIAB International, 400m U18 Celtic Games
Holly McArthur 100mH U20 Welsh International
Hugh Morrow London Mini Marathon
Ellie O’Hara Triple Jump U20 Welsh International, Schools SIAB International, Long Jump, Triple Jump U18 CelticGames
Chris O’Hare 1500m Commonwealth Games
Michael Olsen 100m Loughborough, 100m U20 Welsh International
Alishia Reese 4 x 100m Loughborough
Katie Reville 400m U18 Celtic Games
Natalie Robbins Hammer Manchester International
Lynsey Sharp 800m, 4x400m, Commonwealth Games
Lauren Stoddart steeplechase Lougborough, Steeplechase Manchester International
Robert Turner 100K Anglo Cettic Plate
Keira Waddell Javelin U20 Welsh International, Schools SIAB International, Javelin U18 Celtic Games
Eloise Walker: Celtic Nations XC, London Mini Marathon, 3000m U20 Welsh International, 3000m U18 Celtic Games
Sarah Warnock Long Jump Manchester International
Jake Wightman: Great Edinburgh XC Relay.
Sandy Wilson 200m Manchester International
Previous years from 2007 can be viewed here: Internationalists

Olympians:

Wyndham Halswelle 400m London 1908
Thomas Jack Marathon London 1908
James Duffy Marathon Stockholm 1912
Fergus Murray 10000m Tokyo 1964
David Stevenson Pole Vault Tokyo 1964
Jim Alder Marathon Mexico 1968
Gareth Bryan-Jones Steeplechase Mexico 1968
David Jenkins 400m & 4x400m Munich 1972
Donald  MacGregor Marathon Munich 1972
Chris Black Hammer Montreal 1976
Helen Golden 200m Montreal 1976
David Jenkins 400m & 4x400m Montreal 1976
Andrew McMaster 100m & 4x100m Montreal 1976
Moira Walls (Maguire) High Jump Montreal 1976
Meg Ritchie Discus Moscow 1980
Chris Black Hammer Moscow 1980
Alan Wells 100m Moscow 1980
David Jenkins 400m Moscow 1980
Meg Ritchie Discus Los Angeles 1984
Alan Wells 100m&4x100m Los Angles 1984
Sandra Whittaker 200m Los Angeles 1984
Elliot Bunney 4x100m Seoul 1988
Yvonne Murray 3000m Seoul 1988
Yvonne Murray 3000m Barcelona 1992
Tom Hanlon Steeplechase Barcelona 1992
Allison Curbishley 4x400m Atlanta 1996
Karen Macleod Marathon Atlanta 1996
Allison Curbishley 400m&4x400m Sydney 2000
Sinead Dudgeon 400mH Sydney 2000
Shirley Webb Hammer Athens 2004
Freya Murray (Ross) Marathon London 2012
Lynsey Sharp 800m London 2012
Lynsey Sharp 800m Rio 2016
Chris O’Hare 1500m Rio 2016

Club History:

club-history

  • Our Podium Award

  • Support Edinburgh Athletic Club

  • Club Gallery

  • Club Stats

  • Award Badges 2018

  • Archives