October 2016 Endurance Results

endres

Courtesy of Kirlk Ollason

Saturday 1 October

Parkruns (Edinburgh unless stated)
Matt Dougall 17:15 (Edinburgh – 3rd M)
Matthew Kennedy 17:31 (Edinburgh)
Peter Simpson 18:11 (Perth)
Ken Mortimer 20:01 (Edinburgh)
Cath Ferry 20:40 (Pollok – 1st F)
Mairi Blankenstein 21:25 (Edinburgh)
Anne Peat 21:27 (Edinburgh)
Leanne Webster 21:31 (Edinburgh)
David Steele 21:40 (Edinburgh)
Eddie Follan 21:48 (Portobello)
Nicholas Wolverson 22:02 (Edinburgh)
Sharyn Ramage 22:24 (Livingston – 3rd F)
Andy O’Neill 22:31 (Portobello)
Mitchell Fraser 23:14 (Portobello)
Jessica Lorimer 23:39 (Portobello)
Chris Hartles 30:41 (Edinburgh)
Jodi McGinty 31:15 (Edinburgh)
Susan McKelvie 33:43 (Edinburgh)

EDF Dunbar 10 Miles
Steve Ingledew 73:18
Brian Howie 83:54

Sunday 2 October

Active Northumberland Kielder Marathon
Steven Waterston 4:31:52

Chester Marathon
Sarah Cadenas 3:52:27

BoS Great Scottish Run (Glasgow)
10k
Sarah Laverty 36:08
Keith Dunlop 36:41
Sharyn Ramage 46:12
Richard Clark 46:19
HM
Neil Renault 66:11
Iain Whitaker 70:25
Callum Reid 71:56
Bryan Mackie 72:12
Iain MacDonald 72:21
Stuart Johnston 73:31
Leon Johnson 73:35]
Richard Cockbain 75:24
Colin McGill 75:31
Gillian Palmer 75:44
Matteo Berra 76:42
Nairn McWilliams 77:51
Laura Dunn 78:54
Jenny MacLean 81:43
Iain Craven 82:15
Lauren Wilson 82:23
Chris Hartles 87:26
Fiona Hegarty 94:50
Elaine Davies 96:23
Tessa Birley 106:56
Mitchell Fraser 114:03
Alastair Jack 178:09

Saturday 8 October

Parkruns
Leon Johnson 16:46 (Edinburgh – 1st M)
John Reynolds 17:07 (Dulwich)
Matthew Kennedy 17:53 (Portobello – 1st M)
Scott Henderson 18:06 (Edinburgh)
Nicholas Wolverson 18:33 (Edinburgh)
Amanda Woodrow 19:07 (Kirkcaldy – 1st F)
Darren Blyth 19:20 (Portobello)
Derek Fraser 20:16 (Edinburgh)
Hannah Cameron 20:26 (Aberdeen)
Ian Hall 28:45 (Portobello)
Susan McKelvie 32:06 (Edinburgh)

East District Relay Champs (Livingston)
Iain Whitaker 12:39
Joe Arthur 12:44
Bryan Mackie 12:59
Peter Cameron 13:33
Iain MacDonald 13:48
Josh Arthur 14:01
Madis Osjamets 14:17
Kevin Hamilton 14:21
Adam Chmielowski 14:23
Dermot Bailie 14:33
Rachael Dunn 14:35
John Blair 14:51
Lauren Stoddart 14:54
David Sidebottom 14:54
David Cross 15:01
Nairn McWilliams 15:09
Jenny MacLean 15:09
Lauren Wilson 15:12
Katie Bain 15:20
Andy Latham 15:26
Zoe Bates 15:47
Garry Robertson 16:12
Nikki Gibson 16:16
Chris Creegan 16:17
Jill Morrow 16:22
Max Carcas 16:34
Eoghain Hoare 16:54
Scott Innes 16:56
Sue Ridley 17:04
Hannah Waugh 17:32
Richard Clark 17:48
David Steele 17:49
Matthew Newnham 17:51
Mairi Blankenstein 18:03
Emma Laverie 18:08
Eric Stevenson 18:48
Alex MacEwen 19:01
Holly Ennis 20:51

Sunday 9 October 2016

Pentland Skyline
Tom Kiely 3:29:27

Plusnet Yorkshire 10 Mile (York)
Terry Roberts 60:46

Saturday 15 October 2016

Parkruns
Jake Wightman 16:43 (Cranleigh – 1st M)
Kevin Hamilton 18:09 (Buckingham – 1st M)
Mark Thornton-Smith 18:34 (Edinburgh)
Sam Wightman 19:08 (Cranleigh)
Lauren Stoddart 19:42 (Sheffield Hallam – 1st F)
Zoe Bates 19:55 (Aberdeen – 1st F)
Ken Mortimer 20:33 (Edinburgh)
Leanne Webster 21:48 (Livingston – 2nd F)
Sharyn Ramage 22:09 (Livingston – 3rd F)
Andy O’Neill 22:16 (Portobello)
Sarah Cadenas 22:27 (Edinburgh)
Nigel Munro 23:01 (Portobello)
Emma Lowry 26:06 (Bryn Bach)
Susan McKelvie 33:20 (Gloucester Kingsway)

East District XC League (Stirling)
Katie Bain 23:29
Lauren Wilson 23:44
Amanda Woodrow 25:55

Iain Whitaker 30:04
Peter Cameron 32:03
Leon Johnson 32:33
Callum Reid 32:33
Iain MacDonald 33:26
Paul Ireland 33:32
Neil Thin 33:38
Jamie Crawford 33:43
Dermot Bailie 34:55
David Cross 35:10
Terry Roberts 35:38
Robert McGhee 35:41
Keith Dunlop 35:47
John Blair 37:42
David Sidebottom 37:55
Garry Robertson 38:22
Nairn McWilliams 38:26
Max Carcas 39:37
Scott Innes 40:53
Kevin Graham 41:05
Michael Barton 42:27
David Steele 42:49
Dave Clements 44:02
Alex MacEwen 45:19
Eric Stevenson 46:28

Sunday 16 October 2016
Run Scotland Loch Rannoch Marathon
Richard Cockbain 3:11:29
Brian Howie 3:59:40

Run Scotland Loch Rannoch Half Marathon
Martin Ferguson 83:42 (1st MV50
Derek Fraser 95:59

SVHC 10000m Champs (Grangemouth)
Cath Ferry 43:21

Saturday 22 October 2016

Parkruns
Neil Renault 15:56 (Eglinton – 1st M)
Robert Turner 16:43 (Perth – 1st M)
Neil Thin 17:15 (Edinburgh)
Owain Williams 17:29 (St Andrews – 1st M)
Mark Thornton-Smith 17:36 (Edinburgh)
Keith Dunlop 18:15 (Rising Sun)
Matthew Kennedy 18:23 (Portobello)
Zoe Bates 18:58 (Edinburgh – 2nd F)
Sarah Cadenas 21:18 (Edinburgh)
Leanne Webster 21:19 (Edinburgh)
Michael Barton 21:55 (Portobello)
Kathryn Evans 22:11 (Elgin – 3rd F)
Nicholas Wolverson 22:35 (Edinburgh)
Nigel Munro 23:23 (Portobello)
Emma Lowry 25:30 (Market Harborough)
Jocelyn Payne 26:06 (Edinburgh)

SA National XC Relay Champs 4k (Cumbernauld)
Iain Whitaker 12:17
Peter Cameron 12:58
Leon Johnson 13:06
Callum Reid 13:19
Stuart Johnston 13:20
Sarah Laverty 14:02
James McLay 14:07
Kevin Hamilton 14:08
Colin McGill 14:19
Martin Ferguson 14:19
Gillian Palmer 14:21
Rachael Dunn 14:24
John Blair 14:27
Archie Hodgson 14:29
John Mowbray 14:37
Robert Hamilton 14:39
Lauren Stoddart 14:45
David Cross 14:47
Lauren Wilson 14:49
Katie Bain 14:52
Iain Craven 14:56
Janet Dunbar 15:05
Nairn McWilliams 15:17
Garry Robertson 15:32
Chris Creegan 15:36
Amanda Woodrow 15:39
Hannah Cameron 15:47
Max Carcas 16:03
Malcolm Parry 16:13
Dave Clements 16:36
Richard Clark 16:34
Eoghain Hoare 16:43
Michael Barton 17:06
Matthew Newnham 17:22
David Steele 17:26
Hannah Waugh 17:35
Eric Stevenson 18:31
Alex MacEwen 19:23
Brian Howie 19:44

Sunday 23 October 2016
Great South Run (Portsmouth)
Andy Latham 63:30

Wednesday 26 October 2016

World Masters Athletic Champs 8k XC (Perth, AUS)
Sue Ridley 34:53
Sharyn Ramage 37:56

Friday 28 October 2016

World Masters Athletic Champs (Perth, AUS)

Sharyn Ramage 3:02 (800m)
Sue Ridley 20:15 (5000m)

Saturday 29 October 2016

Parkruns
Neil Renault 16:05 (Eglinton – 1st M)
Sam Brown 17:20 (Edinburgh – 3rd M)
Archie Hodgson 17:34 (Edinburgh)
Michael Swinton 17:35 (Edinburgh)
Iain Craven 17:49 (Edinburgh)
Nicholas Wolverson 18:34 (Edinburgh)
Iain Hare 19:03 (Edinburgh)
Katie Bain 19:04 (Portobello – 1st F)
Max Carcas 19:12 (Edinburgh)
Paul Brennan 19:38 (Wimbledon Common)
Steve Ingledew 20:13 (Edinburgh)
Nikki Gibson 20:14 (Portobello)
Michael Barton 20:21 (Edinburgh)
David Steele 21:11 (Edinburgh)
Leanne Webster 21:12 (Edinburgh)
Sarah Cadenas 21:13 (Edinburgh)
Anne Peat 21:27 (Edinburgh)
Mitchell Fraser 21:46 (Portobello)
Andy O’Neill 22:00 (Portobello)
Nigel Munro 22:50 (Portobello)
Jane Carcas 25:39 (Edinburgh)

Antonine Trail Race
Owain Williams 90:11
Martin Little 107:35

Sunday 30 October 2016

Frankfurt Marathon
Richard Cockbain 2:47:49

Lasswade Cross Country 6k
Neil Thin 35:06
Dave Clements 41:22

Jedburgh Running Festival Half Marathon
Robert Hamilton 84:18
Eric Stevenson 106:06

Jedburgh Running Festival 10k
Madeleine Bell 41:32 (2nd F)
Mairi Blankenstein 42:52
Kim Forbes 53:39

Monday 31 October

World Masters Athletic Champs 10000m (Perth, AUS)
Sharyn Ramage 46:56

Leave a Reply

  • Support Edinburgh Athletic Club

  • Award Badges 2016

  • Our Podium Award