September Endurance results 2017

Complied by Kirk Ollason

Saturday 2 September 2017

 Parkruns

Ross McGhie 17:24 (Portobello)

Iain Craven 17:34 (Edinburgh)

Peter Simpson 17:49 (Edinburgh)

Katie Bain 18:08 (Victoria Park – 1st F)

Nicholas Wolverson 18:31 (Edinburgh)

Emily Strathdee 19:23 (Du Lac De Divonne – 1st F)

Adam Ward 19:50 (Vogrie)

Kathleen Dempsey 19:59 (Edinburgh)

Steve Ingledew 20:05 (Edinburgh)

Dave Clements 20:24 (Portobello)

Jocelyn Moar 20:31 (Edinburgh)

Eddie Follan 22:18 (Edinburgh)

Emma Lowry 22:58 (Bryn Bach)
Brian Howie 24:17 (Edinburgh)

Claire Mitchell 24:27 (Edinburgh)

Katie Russell 25:28 (Strathclyde Park)

Ruth Saint 28:58 (Edinburgh)

Rick Paddock 29:29 (Portobello)

 

Perthshire Half Marathon

Michael Barton 96:59

Michelle Barton

Eric Stevenson 104:45

 

Perthshire Marathon

Christopher Hartles 3:33:17

 

National Mid Trail Champs (Fife)

Chris Creegan 43:12

Karen Dobbie 47:18

Alex MacEwen 56:46

 

Wednesday 6 September 2017

 

Sri Chinmoy 5k (Meadows)

Peter Cameron 15:42 (1st M)

Nicholas Wolverson 18:15

Jamie Crawford 18:39

Steve Ingledew 20:15

Cath Ferry 20:23

David MacLean 23:16

Ian Hall 28:09

 

 

Saturday 9 September 2017

 

Parkruns

Steven Watters 17:37 (Edinburgh)

Nicholas Wolverson 18:36 (Aviemore – 1st M)

Rachael Dunn 18:50 (Edinburgh – 2nd M)

Kevin Hamilton 18:59 (Crissy Field – 3rd M)

Max Carcas 19:17 (Edinburgh)

Emily Strathdee 19:42 (Edinburgh – 1st F)

Steve Ingledew 20:17 (Edinburgh)

Dave Clements 20:59 (Portobello)

Christopher Hartles 21:26 (Edinburgh)

Dee Watters 21:53 (Edinburgh)

Steven Wales 22:33 (Worthing)

Andy O’Neill 22:57 (Edinburgh)

Eddie Follan 22:57 (Edinburgh)

David Steele 23:38 (Edinburgh)

Jane Carcas 26:18 (Edinburgh)   

 

Sunday 10 September 2017

 

City Of Stirling 10k

Michael Christoforou 31:36

Joe Arthur 32:17

Stuart Johnston 32:55

Leon Johnson 33:08

John Lenehan 33:38

Callum Reid 33:38

Ross McGhie 34:57

David Woods 36:06

Iain Craven 36:22

Peter Simpson 37:34

Roy Mitchell 38:01

Andy Latham 38:33

Chris Creegan 39:14

Garry Robertson 40:03

Jacqueline Rainger 40:11

David Cross 40:42

Ian Williamson 40:46

Emma Baker 40:54

Kathleen Dempsey 41:31

Karen Dobbie 41:45

Michael Barton 42:00

Jocelyn Moar 42:32

Emma Laverie 42:51

Steve Ingledew 43:34

Eoghan Hoare 44:31

Leanne Calder 45:40

Steven Waterston 46:16

Anne Duncan 48:10

Ruth Saint 57:58

 

Dumfries Half Marathon

Eric Stevenson 111:58

 

 

Wednesday 13 September 2017

 

Sri Chinmoy 2 Mile (Meadows)

Matthew Kennedy 10:21 (3rd M)

Nairn McWilliams 11:04

Owain Williams 11:28

Emma Baker 12:20

Jocelyn Moar 12:27

Cath Ferry 13:00

David McLean 14:24

Ian Hall 17:53

 

 

Saturday 16 September 2017

 

Parkruns

Neil Renault 17:20 (Glasgow Tollcross – 1st M)

Iain Craven 17:39 (Edinburgh)

Nicholas Wolverson 18:10 (Portobello)

Richard Cockbain 18:17 (Portobello)
Mark MacDermot 18:22 (Edinburgh)

Malcolm Parry 19:31 (Edinburgh)

Neil Jack 19:33 (Portobello)

Tom Blankenstein 19:34 (Roundhay)

Jacqueline Ranger 19:38 (Portobello – 1st F)

Emma Johnson 19:40 (Falkirk – 1st F)

Max Carcas 19:40 (Edinburgh)

Emily Strathdee 19:44 (Aberdeen – 1st F)

Jocelyn Moar 19:58 (Edinburgh)

Steve Ingledew 20:03 (Edinburgh)

Dave Clements 20:18 (Edinburgh)

Michael Barton 20:25 (Portobello)

Issy Menzies 20:29 (Edinburgh)

Christopher Hartles 22:07 (Edinburgh)

Hannah Waugh 22:21 (Portobello – 3rd F)

Andy O’Neill 22:41 (Portobello)

David Steele 23:52 (Edinburgh)

Mairi Blankenstein 25:05 (Roundhay)

Nikki Gibson 25:41 (Portobello)

 

Masters XC Trial Races (Glasgow)

Sue Ridley 23:20 (race 1)

Karen Dobbie 24:53 (race 1)

Iain Whitaker 28:38 (race 2)

 

Sunday 17 September 2017

 

Cumbernauld 10k

Lyndsey Fraser 39:36 (2nd F)

Kathleen McManus 48:38

               

Pitlochry 10k

Steven Watters 39:45

Dee Watters 45:35

 

Copenhagen Half Marathon

Ross McGhie 79:31

 

Saturday 23 September 2017

 

Parkruns

 

Joe Arthur 15:27 (Edinburgh – 2nd M)

Iain MacDonald 17:17 (Pollok – 3rd M)

Mark Thornton-Smith 17:09 (Edinburgh)

Mark MacDermot 18:03 (Edinburgh)

Nairn McWilliams 18:05 (Edinburgh)

Ross McGhie 18:24 (Portobello – 1st M)

Ross Murray 19:01 (Edinburgh)

Lyndsey Fraser 19:18 (Edinburgh – 2nd F)

Neil Jack 19:23 (Ruchill – 1st M)

Dave Clements 20:10 (Cleethorpes)

Steve Ingledew 20:14 (Edinburgh)

Michael Barton 20:16 (Portobello)

Rosemary Byde 20:25 (Portobello)

Avril Jackson 20:31 (Livingston – 1st F)
Jocelyn Moar 20:45 (Edinburgh)

Andy O’Neill 22:20 (Edinburgh)

Charlotte Garry 22:31 (Ruchill)

Brian Howie 23:14 (Edinburgh)

Sharyn Ramage 23:30 (Fell Foot)

Dee Watters 26:51 (Edinburgh)

Ian Hall 30:06 (Portobello)

 

 

Sunday 24 September 2017

 

Berlin Marathon

Ed Smith 2:59:06

 

Baxters Loch Ness 10k

Neil Renault 32:08

Emily Ramsay 43:31

               

Baxters Loch Ness Marathon

Richard Cockbain 3:13:51

 

Scottish 10k (East Lothian)

 

Iain Craven 36:24

Steven Watters 36:36

Andy Latham 38:33

Malcolm Parry 40:09

Kathleen Dempsey 40:43

Issy Menzies 41:37

Nicholas Walters 42:39

Dee Watters 42:52

Stewart Walters 43:40

Wendy Malkin 47:48

Jo Swan 62:24

Alastair Jack 83:46

 

Scottish Half Marathon (East Lothian)

Adam Rouse 77:05

Stuart Johnston 77:33

Ross McGhie 78:19

David Woods 78:27

Peter Simpson 84:20

Catriona Probert 84:29

Scott Henderson 84:50

David Cross 85:31

Jacqueline Rainger 86:33

Stephen Ingledew 94:33

Dougie Gowan 95:37

Emma Baker 95:58

Eric Stevenson 106:02

Claire Mitchell 110:16

Solmaz Eradat Oskoui 114:27

John Kirton 115:10

Ruth Saint 137:21

Lillian Ngugi 177:48

 

East Neuk 10k (Anstruther)

Michael Fullerton 35:38 (3rd M)

 

Saturday 30 September 2017


Parkruns

Joe Ewing 17:08 (Edinburgh -3rd M)

Mark MacDermot 18:01 (Edinburgh)

Iain Craven 19:07 (Edinburgh)

Emma Johnson 19:07 (Portobello – 1st F)

David Cross 19:09 (Vogrie)

Peter Simpson 19:13 (Edinburgh)

Emily Dudgeon 19:17 (Dundee – 1st F)

Neil Jack 19:20 (Dunfermline)

Michael Barton 19:52 (Portobello)

Katie Johnson 20:12 (Portobello – 2nd F)

Tom Blankenstein 20:28 (Roundhay)

Rick Paddock 20:37 (Edinburgh)

Ben Thomson 21:24 (Edinburgh)

Mairi Blankenstein 21:33 (Roundhay – 1st F)

Dale Roy 22:04 (Stonehaven)

Charlotte Garry 22:59 (Dunfermline)

David Steele 23:03 (Edinburgh)

Anne Duncan 23:53 (Glasgow Victoria)

Brian Howie 24:36 (Edinburgh)

Kathleen McManus 27:29 (Vogrie)

Solmaz Eradat Oskoui 27:30 (Vogrie)

Christopher Hartles 28:19 (Edinburgh)

Ruth Saint 30:32 (Vogrie)

 

Ochil Ultra 50 Miles

Nicholas Wolverson 8:23:45

 

Ochil Ultra 30 Miles

Steven Waterston 6:03:34

Leave a Reply

  • Support Edinburgh Athletic Club

  • Club Gallery

  • Our Podium Award

  • Award Badges 2017