Track & Field Training

Senior Coach: Bill Walker

Young Athletes    Co-ordinator: Bill   Walker

Duncan Arnot

9yrs – 13yrs

Tues

7:00 – 8:30pm

Anne Bell

9yrs – 13yrs

Tues/Thurs

7:00 – 8:30pm

Derek Cogle

9yrs – 13yrs

Tues

7:00 – 8:30pm

Eric Fisher

9yrs – 13 yrs

Tues

6:00 – 7:00pm

John Glen

9yrs – 15 yrs

Tues/Wed/Thurs

6:00 – 7:00pm

5:45 – 6:45pm

6:00 – 7:00pm

Jodie McGinty

9yrs – 11 yrs

Wed

5:45 – 6:45pm

Lindy McGinty

9yrs – 13 yrs

Tues

7:00 – 8.30pm

Sed Remally

9yrs – 13yrs

Mon/Fri

6:00 – 8:00pm

Bill Walker

9yrs  – 13yrs

Wed

5.45 – 6.40pm

 

Sprints  100m – 400m     Lead Coach:Bill Walker

Lorna Fleming

13yrs – 15yrs

Tues/Thurs

7:00 – 8.30pm

Andy McLennan

11yrs – 15yrs

Tues/Thurs

6:00 – 7:30pm

Bob Moxey

11yrs – 16yrs

Mon/Tues/Wed/Thurs

7:00 – 8:30pm

Keith Ridley

14+

Tues-Thurs/(Sat-Sun)

6:30-8:30 / (11:00-12:30)

Anne Scott

15+

Tues-Thurs/(Sat-Sun)

6:30-8:00 /   (10:30-12:00)

Malcolm Tupman

11+

Tues-Thurs

6:00 – 7:30pm

Bill Walker

All

Mon-Thurs /   (Sat-Sun)

6:30-8:00 / (11:00-12:30)

Gary Wilson

17+

Tues-Thurs /   (Sun)

7:00-8:30 /   (11:00-12:30)

 

 Sprint Hurdles and Long Hurdles       Lead Coach: Mike Forrest

Mike Forrest

11+

Mon

6:30 -7:30pm

John Scott

15+

Tues-Wed-Thurs/(Sun)

6:00-8:00/   (10:30-12:30)

Bill Walker

15+

Sat

11:00  – 1pm

 

Middle Distance  800m – 1500m    Lead Coach: Enid Johnstone

Violet Blair

13+

Tues / Thurs

6:30 – 8:00pm

Christine Dunnet

13+

Tues/– Thurs

6:45 – 8:30pm

Eric Fisher

11-20yrs

Tues/Thurs

7:00 – 8:15pm

Sandy Cameron

11+

Tues/Thurs/Sun
(Sun)

7:00-8:30pm   (10:00 – 12:30)

(10:00-12:30)

Enid Johnstone

11-17

Mon/[Tues/Thurs]/
(Sun)/{Sat}

6:30-8:00/   [6:45-8.30] /
(10:00-12:30)/{summer}

Jim Kennedy

14+

Tues/Thurs /   (Sat)

6:30-7:30 /   (10:30-12:00)

John Lees

15+

Tues/Thurs /   (Sun)

7:00-8:30 /   (10:30-12:00)

Bill Walker

13+

Tues/Thurs /   (Sat-Sun)

6:30-8:00 /   (11:00-12:30)

 

Endurance    3Km/5Km, X-Country, Road Running, S/Chase
Lead Coaches   Alex McEwan
Eric Fisher: All 17 and Under Boys

Enid Johnstone: All 17 and under Girls

Dave Campbell

17+

Tue-Thurs/   (Sat-Sun)

6:00-8:00/   (10:00-12:00)

Eric Fisher

11-20yrs

Tues/Thurs

7:00 – 8:30pm

Enid Johnstone

13+

Mon-Tues-Thurs/   [Wed] /
(Sun)

7:00-8:30/   [4:30-6:15] /
(10:00-12:30)

John Lees

15+

Tues-Thurs /   (Sun)

7:00-8:30 /   (10:30-12:00)

Alex McEwan

19+

Tues(Meadowbank)
Wed(Meadows)
Thurs(Meadows)
Sat(Meadows)

7:00 – 8:30pm
6:00-7:30pm
6.30-8:30pm
10:00-11:30am

Garry Robertson

19+

Thurs(Meadows)
Sun(Craiglockhart)

6.30-8:30pm
9:00-11.00am

 Relays    Lead Coach: Bill   Walker
Male : Bill Walker /   Keith Ridley
Female: Bill Walker / Bob Moxey /   Anne Scott

 Jumps  Long / Triple / High/ Pole Vault   Lead Coach: Moira Maguire 

Anne Bell

13+

Tues/Thurs

6:30 – 8:00pm

Derek Cogle

11+

Mon

7:00 – 8:30pm

Derek Johnstone

11+

Tues

7:00 – 8:30pm

Lorna Fleming

13+

Tues/Thurs

6:30 – 7:45pm

Kevin Maguire

15+

Thurs

7:00 – 8:30pm

Iain Black

13+

Tues/Thurs

6:30 – 7:30pm

Moira Maguire

13+

Thurs

6:30 – 7:30pm

Bob Moxey

13+

Fri

1:30 – 2:30pm

John Scott

15+

Tues-Wed-Thurs/(Sun)

6:00-8:00/   (10:30-12:30)

Tracy Troy

13+

Thurs

7:00 – 8:30

Gary Wilson

17+

Tues-Thurs /   (Sun)

7:00-8:30 /   (11:00-12:30)

 Throws    Shot/Discus/Javelin/Hammer   Lead Coach

Douglas Cameron

13+

Mon/Tues/ Thurs

7:00 – 8:30pm

 

Multi-Events  Pentathalon / Heptathalon / Decathalon   Lead Coach: John Scott

John Scott

15+

Tues-Wed-Thurs/(Sun)

6:00-8:00/   (10:30-12:30)

  • Support Edinburgh Athletic Club

  • Our Podium Award

  • Award Badges 2016