December 2016 endurance results


Saturday 3 December 2016

Parkruns
Iain Craven 17:44 (Edinburgh)
Robert Hamilton 17:46 (Edinburgh)
Adele Walker 18:57 (Edinburgh – 2nd F)
Jenny MacLean 19:16 (Falkirk – 1st F)
Madeleine Bell 19:26 (Edinburgh – 3rd F)
David Steele 21:43 (Edinburgh)
Sharyn Ramage 22:28 (Livingston – 2nd F)
Mairi Blankenstein 23:38 (Edinburgh)
Emma Lowry 23:55 (Market Harborough)

East District XC Champs (Aberdeen)
Rachael Dunn 23:35
Lauren Wilson 24:35
Katie Bain 25:09
Hannah Waugh 28:53

Michael Christoforou 29:42 (2nd M)
Iain Whitaker 31:34
Leon Johnson 32:27
Iain MacDonald 33:39
Richard Meade 34:19
David Cross 35:43
Terry Roberts 36:07
Kevin Hamilton 36:22
Nairn McWilliams 37:29
Andy Latham 37:48
Garry Robertson 38:14
Chris Creegan 39:06
Dave Clements 39:39
Max Carcas 40:17
Michael Barton 41:35
Matt Newnham 44:42
Eric Stevenson 46:12
Alex MacEwen 47:05
Brian Howie 48:13

Signia Fun Mile (Bridgetown, BAR)
Neil Renault 4:30 (1st M)

Colombian Emeralds International 10k (Bridgetown, BAR)
Neil Renault 32:45

Sunday 4 December 2016

Edinburgh Christmas 5k
Scott Henderson 18:21

Cave Shepherd Marathon (Bridgetown, BAR)
Neil Renault 2:41:45 (3rd M)

Pentlands 7 Reservoir Half Marathon
Mark Thornton-Smith 85:30 (1st M)
Lyndsey Fraser 112:21
Sheenagh MacLullich 112:21
Jocelyn Moar 112:53
Colin Sills 112:53

Saturday 10 December 2016

Parkruns
Iain Craven 17:53 (Edinburgh)
Richard Meade 18:19 (Portobello)
Robert Hamilton 18:42 (Armagh – 1st M)
Amanda Woodrow 19:01 (Sligo -1st F & course record)
Nicholas Wolverson 19:09 (Edinburgh)
Emma Johnson 19:12 (Falkirk – 2nd F)
Adele Walker 19:17 (Edinburgh – 2nd F)
Dave Clements 19:51 (Arrow Valley)
Nikki Gibson 20:00 (Sligo – 2nd F )
Katie Johnson 20:17 (Falkirk)
Karla Borland 20:47 (Sligo – 3rd F)
Michael Barton 20:50 (Portobello)
Hannah Waugh 21:22 (Sligo)
David Steele 21:40 (Edinburgh)
Anne Peat 21:54 (Sligo)
Sharyn Ramage 22:32 (Livingston – 2nd F)
Brian Howie 22:47 (Edinburgh)
Emma Lowry 23:52 (Market Harborough)
Sarah Cadenas 24:35 (Edinburgh)
Berit Inkster 25:13 (Portobello)
Ian Hall 28:53 (Portobello)

Saturday 17 December 2016

Parkruns
Gillian Palmer 17:34 (Victoria Park – 1st F)
Matteo Berra 17:37 (Edinburgh)
Iain Craven 17:43 (Edinburgh)
Robert Hamilton 18:34 (Armagh – 1st M)
Katie Bain 18:39 (Edinburgh – 1st F)
Hannah Cameron 19:24 (Falkirk – 2nd F)
Emma Johnson 19:57 (Falkirk – 3rd F)
Katie Johnson 20:11 (Falkirk)
Nicholas Wolverson 20:44 (Portobello)
Mairi Blankenstein 20:49 (Edinburgh)
Carolyn Cameron 21:02 (Falkirk)
David Steele 21:25 (Edinburgh)
Dougie Gowan 21:30 (Edinburgh)
Andy O’Neill 22:06 (Edinburgh)
Sarah Cadenas 23:23 (Edinburgh)
Sharyn Ramage 23:28 (Livingston -3rd F)
Emma Lowry 24:12 (Market Harborough)
Ian Hall 29:21 (Portobello)

Foxtrail Winter Race Series No.3 (Dunbar – 16k)
Richard Meade 59:45 (2nd M)
Owain Williams 59:49 (3rd M)
Mitchell Fraser 78:08
Berit Inkster 84:40

Sunday 18 December 2016

EAC Queens Drive Race
Iain Whitaker 17:05 (1st M)
John Lenehan 17:33 (2nd M)
Iain Craven 19:07
Nairn McWilliams 19:19
John Mowbray 19:25
Andrew Taylor 19:43
Mark MacDermot 20:24
Dave Clements 20:53
Chris Creegan 21:14 (1st MV50)
Max Carcas 21:25
Tom Aitken 21;35
Mitchell Fraser 21:37
Aiden McCann 21:46
Michael Barton 22:24
Steven Waterston 23:57
Berit Inkster 24:02
Eric Stevenson 25:11 (1st MV60)
Ann Law 27:47

Saturday 24 December 2016

Parkruns
Stuart Johnston 17:17 (Barnstaple -2nd M)
Iain Craven 18:33 (Kirkcaldy – 1st M)
Katie Bain 18:47 (Aberdeen Hazlehead – 1st F)
Robert Hamilton 18:53 (Crissy Field – 1st M)
Amanda Woodrow 19:03 (Kirkcaldy – 1st F)
Emma Johnson 19:25 (Falkirk – 3rd F)
Katie Johnson 20:38 (Falkirk)
Christopher Hartles 20:57 (Edinburgh)
Madeleine Bell 20:58 (Blackhill – 1st F)
Colin Sills 21:46 (Edinburgh)
David Steele 21:47 (Edinburgh)
Sarah Cadenas 23:30 (Edinburgh)
Sharyn Ramage 23:41 (Livingston)
Emma Laverie 26:32 (Edinburgh)
Mitchell Fraser 27:58 (Edinburgh)
Berit Inkster 27:58 (Edinburgh)

Sunday 25 December 2016

Parkruns
Iain Craven 18:30 (Edinburgh)
Madeleine Bell 19:50 (Gateshead – 1st F)
Nikki Gibson 20:37 (Edinburgh)
Michael Barton 21:14 (Edinburgh)
Emma Lowry 21:36 (Edinburgh)
David Steele 22:34 (Edinburgh)
Sharyn Ramage 23:28 (Livingston)
Sarah Cadenas 23:36 (Forest Rec)

Monday 26 December 2016

Aerodynamic Turkey Trot 10k
Neil Renault 32:53 (2nd M)
Iain MacDonald 34:27
Iain Craven 36:32
Karen Dobbie 44:36 (1st FV50)

Beecraigs Festive Handicap (14k)
Jane Wright 77:30

Tuesday 27 December 2016

Glasgow Yuletide Open Meeting 800m
Peter Cameron 2:00.09
Fabian Despinoy 2:15.86
Emma Johnson 2:20.48
Amanda Woodrow 2:21.81
Katie Johnson 2:25.08
Emily Craig 2:26.71
Richard Clark 2:28.12
Rebecca Grieve 2:33.07
Matthew Newnham 2:45.82

Saturday 31 December 2016

Parkruns
Jake Wightman 15:04 (Bushy Park – 1st M)
Lauren Wilson 18:04 (Belfast Victoria – 1st F)
Andy Latham 19:16 (Mile End)
Nicholas Wolverson 19:48 (Edinburgh)
Emma Johnson 19:59 (Falkirk)
Connor Daly 20:44 (Portobello)
Katie Johnson 20:45 (Falkirk)
Christopher Hartles 20:53 (Edinburgh)
Michael Barton 21:03 (Portobello)
Colin Sills 21:40 (Portobello)
David Steele 22:02 (Edinburgh)
Brian Howie 22:19 (Edinburgh)
Sharyn Ramage 22:29 (Livingston)
Andy O’Neill 22:32 (Portobello)
Mitchell Fraser 22:35 (Portobello)
Colin McGill 22:43 (Edinburgh)
Berit Inkster 23:09 (Edinburgh)
Sarah Cadenas 24:01 (Edinburgh)
Holly Ennis 26:30 (Edinburgh)

Leave a Reply

  • Support Edinburgh Athletic Club

  • Our Podium Award

  • Award Badges 2016