Endurance Results November 2016

endres

Friday 4 November 2016

World Masters Champs 1500m (Perth, AUS)

Sharyn Ramage 5:53.89

 

Saturday 5 November 2016

 Parkruns

Stuart Rylance 21:29 (Tooting Common)

Maira Blankenstein 21:35 (Ganavan Sands)

David Steele 21:54 (Edinburgh)

Sharyn Ramage 21:59 (Claisebrook Cove)

Nigel Munro 21:59 (Portobello)

Sam Glass 22:03 (Portobello)

Mitchell Fraser 22:09 (Portobello)

Andy O’Neill 22:33 (Portobello)

Sarah Cadenas 22:50 (Edinburgh)

Robert Hamilton 23:59 (Edinburgh)

Emma Lowry 24:21 (Market Harborough)

Berit Inkster 24:55 (Portobello)

Michael Barton 26:54 (Edinburgh)

Christopher Hartles 29:01 (Edinburgh)

 

SA National Short Course XC Champs (Renfrew)

Michael  Christoforou 12:27

Jake Wightman 12:32

Iain Whitaker 12:55

Peter Cameron 13:31

Callum Reid 13:38

Paul Ireland 13:52

Freya Ross 14:25

Emily Dudgeon 14:25

Rachael Dunn 14:43

Terry Roberts 14:49

Kevin Hamilton 14:52

Keith Dunlop 14:54

Sarah Laverty 15:07

Rebecca Burns 15:09

Lauren Wilson 15:17

Katie Bain 15:18

Lauren Stoddart 15:19

Zoe Bates 15:29

Nairn McWilliams 15:31

Janet Dunbar 15:35

Garry Robertson 15:54

Chris Creegan 15:59

Hannah Cameron 16:16

Dave Clements 16:29

Sue Ridley 16:47

Matt Newnham 17:32

Alex MacEwen 18:59

 

Fox Trail 13k (Dunbar)

Owain Williams 50:00 (1st M)

Sheelagh MacLullich 59:19

 

Sunday 6 November

 Cancer Research Tough 10 (Pentlands)

Owain Williams 45:35 (1st M)

Sheenagh MacLullich 53:59 

               

Leeds Abbey Dash 10k

 

Paul Brennan 40:32

 

TCS New York City Marathon

Nikki Gibson 3:19:28

 

Strathven Striders Run With The Wind 10k

Iain Craven 36:39

Peter Simpson 37:57

Andy Latham 38:32

Madeleine Bell 40:01 (2ndt F)

Malcolm Parry 40:15

Lyndsey Fraser 40:50

Michael Barton 41:51

Hannah Waugh 42:18

Keith Sambrook 42:41 (1st MV60)

Anne Peat 43:33

 

Glen Ogle 33 Ultra

Neil Renault 3:29:52 (1st M)

 

Men’s 10k (Edinburgh)

Leon Johnson 33:00

Iain MacDonald 33:03

Stuart Johnston 33:11

Neil Thin 34:36

Matteo Berra 34:54

David Cross 35:59

John Mowbray 36:04

Christopher Hartles 41:01

Rick Paddock 41:32

Derek Fraser 42:27

 

Saturday 12 November 2016

 

Parkruns

James McLay 17:58 (Edinburgh)

Iain Craven 18:11 (Edinburgh)

Scott Henderson 18:17 (Edinburgh)

Zoe Bates 19:08 (Aberdeen – 1st F)

Emma Johnson 20:09 (Falkirk – 1st F)

Amanda Woodrow 20:13 (Kirkcaldy)

Katie Johnson 20:37 (Falkirk – 1st F)

Chris Hartles 21:28 (Edinburgh)

Eddie Follan 21:28 (Portobello)

Emma Laverie 22:14 (Portobello – 1st F)

David Steele 24:34 (Edinburgh)

Amy Panton 24:57 (Edinburgh)

 

 

Braids XC

5k

Michael Swinton 17:26

Argy Rizos 22:16

Sheenagh MacLullich 22:16

 

10k

Michael Christoforou 31:44

Kevin Graham 43:35

Martin Little 44:55

Eric Stevenson 52:06

Ian Hall 63:45

 

British & Irish Masters XC (Glasgow)

6k

Gillian Palmer 20:29 (3rd F)

Jenny MacLean 21:52

Sue Ridley 23:11

 

8k

Neil Thin 26:31

 

Sunday 13 November 2016

 

Heaton Harriers Memorial 10k

Madeleine Bell 39:41

 

Saturday 19 November 2016

 

Parkruns

Sam Brown 17:30 (Edinburgh)

James McLay 18:20 (Edinburgh)

Martin Ferguson 19:06 (Portobello)

Chris Hartles 21:06 (Edinburgh)

Dougie Gowan 21:25 (Edinburgh)

Michael Barton 21:42 (Portobello)

Andy O’Neill 22:09 (Edinburgh)

Sarah Cadenas 22:56 (Edinburgh)

Sharyn Ramage 23:25 (Livingston – 3rd F)

Colin McGill 23:34 (Edinburgh)

 

East District XC League (Alloa)

Lauren Stoddart 25:07 (3rd F)

Katie Bain 25:38

Janet Dunbar 25:40

Lauren Wilson 26:12

Nikki Gibson 27:30

Mairi Blankenstein 28:43

Fiona Hegarty 29:50

Elaine Davies 31:40

Anne Peat 32:36

Michael Christoforou  30:07 (1st M)

Iain Whitaker 31:17

Joe Arthur 31:35

Gavin Bryson 32:15

Callum Reid 32:58

Leon Johnson 33:29

Paul Ireland 34:35

Josh Arthur 34:41

Richard Meade 34:45

Iain MacDonald 36:32

John Mowbray 37:36

Tom Blankenstein 37:53

David Cross 38:33

Chris Creegan 40:20

Dave Clements 40:33

Max Carcas 40:46

Nairn McWilliams 41:23

Scott Innes 42:50

David Steele 46:50

Willie Gallagher 49:56

Brian Howie 50:01

Eric Stevenson 51:44

 

Scottish Student Sport XC Champs (Edinburgh)

Zoe Bates 25:19

Hannah Cameron 26:22

Alex Carcas 34:24 (3rd M)

 

Sunday 20 November 2016

 

Borders XC League (Galashiels)
Roy Mitchell 25:19

 

Saturday 26 November 2016

 

EAC McDonald Handicap Trophy

Stuart Johnston 16.06

John Lenehan 16.12

Leon Johnson 16.17

Naomi Forshaw 17.37                    

Ian Craven 17.40

Chloe Cox 18.07                               

Roddie Forgie 18.21                       

Martin Ferguson 18.26                  

Alex Quayle 18.33

Janet Dunbar 18.37                        

Richard Meade 18.41

Eoghain Hoare 19.33 (1st)

Richard Paddock 19.40

Ally Love 19.43                 

Cath Ferry 19.59                              

Silver Storic 20.37

Josh Burchill 20.49                           

Dan Rivera 20.58                              

Charlotte Garry 21.08                    

Eilidh Gillanders 21.34                   

Eric Stevenson  21.45                    

Brian Howie 22.49

Anne Duncan 23.07                        

 

Parkruns

Daniel Bryant 17:08 (St Andrews  – 1st M)

Peter Simpson 18:24 (Edinburgh)

Emma Johnson 19:18 (Falkirk – 1st F)

Nicholas Wolverson 19:53 (Portobello)

Connor Daly 19:59 (Portobello)

Mairi Blankenstein 20:10 (Edinburgh – 3rd F)

Christopher Hartles 20:30 (Edinburgh)

Katie Johnson 20:46 (Falkirk – 3rd F)

Michael Barton 21:19 (Portobello)

David Steele 22:06 (Edinburgh)

Robert Hamilton 24:00 (Edinburgh)

Emma Lowry 24:44 (Bryn Bach)

Lauren Wilson No Time (Belfast – 1st F)

 

Sunday 27 November

 

Run Northumberland Big 10

Madeleine Bell 66:48 (3rd F)

 

Cauldstane Slap Handicap Hill Race

Malcolm Parry 43:20 (12th)

Michael Barton 44:00 (8th)

Dave Steele 46:28 (11th)

Brian Howie 50:33 (5th)

Alex McEwan 59:51 (21st)

Leave a Reply

  • Support Edinburgh Athletic Club

  • Award Badges 2016

  • Our Podium Award