Endurance Results March 2019

Thanks to Kirk Ollason for these monthly results.

Saturday 2 March 2019

Parkruns

Freddie Carcas 15:15 (Long Eaton – 1st M)

Ross McGhie 17:20 (Burgess)

Robin Kyle 17:35 (Edinburgh)

Sean Calder 18:09 (Livingston – 2nd M)

Nicholas Wolverson 18:22 (Portobello)

Dave Clements 20:20 (Portobello)

Rick Paddock 20:21 (Edinburgh)

Jessica Wilson-Young 21:07 (Carlisle – 1st F)

Michael Barton 22:10 (Portobello)

Ben Thomson 22:13 (Edinburgh)

Kirsty Watson 22:22 (Edinburgh)

Shona Adam 22:35 (Edinburgh)

Kirk Ollason 23:39 (Lanark Moor)
Anne Duncan 25:58 (Portobello)

Tom Leeman 27:18 (Portobello)

Ian Hall 30:50 (Portobello)

Alan Scally 5k Relays (Glasgow)

Leon Johnson 16:06

Stuart Johnston 16:09

Olger Pederson 16:16

Dan Bryant 16:31

Sam Woods 16:34

Iain Whitaker 16:46
Richard Meade 16:56

Peter Simpson 17:09

Matt Davies 17:41

Michael Fullerton 17:56

Malcolm Fraser 17:58

Kevin Hamilton 18:02

Chloe Cox 18:04

Hazel MacCormick 18:54

Jocelyn Moar 18:58

Andy Latham 19:04

Isla Scott-Pearce 19:09

Keith Dunlop 19:13

Gavin Phillip 19:58

Lucy Marshall 20:27

Jim Scott 20:41

Patrick Fenn 21:48           

Sunday 3 March 2019

Tokyo Marathon

Mark Thornton-Smith 2:46:20

Lasswade 10

Sean Eng 67:35

Dave Clements 73:17

Kevin Graham 80:02

Claire Mitchell 85:02

Eric Stevenson 86:46

Ruth Saint 87:15

Meadows Half Marathon

Stuart Fenwick 92:08

Meadows Marathon

Emily Ramsay 3:33:33

Saturday 9 March 2019

Parkruns

Malcolm Fraser 18:25 (Portobello)

Michael Fullerton 18:37 (Edinburgh)

Emily Strathdee 18:45 (Middlesbrough – 1st F)

Chloe Cox 18:53 (Edinburgh – 1st F)

Owain Williams 19:04 (Vogrie  – 3rd M)

John Morris 19:17 (Edinburgh)

Malcolm Parry 20:05 (Vogrie)

Jessica Wilson-Young 20:08 (Portobello – 1st F)

Martin Ferguson 20:16 (Portobello)

Gavin Phillip 20:20 (Livingston)

Michael Barton 22:16 (Portobello)

Grant Noble 22:38 (Carlisle)

Hannah Waugh 23:06 (Stranmillis College – 1st F)

Alison Broadhurst 23:08 (Glasgow Victoria)

Matt Davies 25:55 (Inverness)

Inter Counties XC (Loughborough) 10k

Alex Carcas 35:41

John Lenehan 36:46

Isla Scott-Pearce 46:31

Sunday 10 March 2019

Inverness Half Marathon

Michael Christoforou 69:07 (3rd M)

Scott Henderson 82:19

Matt Davies 82:22

Nikki Gibson 88:43

Steven Savery 90:09

Lyndsey Fraser 90:13

Kath Dempsey 92:40

Lucy Marshall 96:09

Elaine Davies 96:58

Balloch to Clydebank Half Marathon

Jacqui Rainger 86:21 (1st F)

Iain Craven 96:38

Border XC (Galashiels)
Anne Duncan 35:36

Corstorphine Hill 5k
Cath Ferry 26:11 (1st FV)

Saturday 16 March 2019

Parkruns

Iain Craven 19:24 (Edinburgh)

John Morris 19:38 (Edinburgh)

Matt Davies 19:51 (Meadowmill)

Dave Clements 20:44 (Portobello)

Gavin Phillip 20:55 (Edinburgh)

Dougie Gowan 21:29 (Portobello)

Grant Noble 23:45 (Carlisle)

Lucy Marshall 23:48 (Falkirk – 3rd F)

Sharyn Ramage 27:00 (Ganavan Sands)

KB5

Malcom Fraser 30:52

Scott Henderson 31:07

Nairn McWilliams 32:02

Dave Clements 35:49

Kevin Graham 36:43

Alex MacEwen 38:57

Eric Stevenson 43:50

Sunday 17 March 2019

Lisbon Half Marathon

Callum Reid 70:56

Jim Scott 90:57

Saturday 23 March 2019

Parkruns

Daniel Bryant 18:04 (Roundhay – 2nd M)

Peter Simpson 18:17 (Portobello – 3rd M)

Owain Williams 18:53 (Ormeau)

Jessica Wilson-Young 20:13 (Portobello – 2nd F)

Dave Clements 20:24 (Portobello)

Nicholas Wolverson 23:29 (Edinburgh)

Matthew Davies 24:32 (Portobello)

Anne Duncan 25:35 (Milan North)

Rick Paddock 27:17 (Edinburgh)

Heriot Watt AC Round The Grounds

Olmo Velayos 18:30

Sunday 24 March 2019

Self Transcendence 100k (Perth)

Robert Turner 6:51:49 (2nd M)

Garioch Half Marathon

Alex MacEwen 109:32

SA Road Relays 3.1m/5.8m (Livingston)

Iain Whitaker 16:25

Harry Putnam 16:45

Olger Pedersen 16:49

Mark MacDermot 17:23

Richard Meade 17:35

Adam Rouse 17:42

Michael Fullerton 17:50

Rebecca Burns 18:02

Stuart Fenwick 18:39

Terry Roberts 18:39

Tom Leeman 19:17

Iain Craven 19:18

Malcolm Parry 19:32

Jocelyn Moar 19:41

Lyndsey Fraser 19:47

Martin Ferguson 19:47

Gavin Phillip 20:46

Maria Boland 20:57

Emma Laverie 21:29

Wendy Malkin 21:56

Paul Stirling 22:01

Shona Adam 22:36

Eric Stevenson 24:24
Sharyn Ramage 25:02

Mike Christoforou 29:49

Neil Renault 30:01

John Lenehan 30:24

Leon Johnson 31:02

Stuart Johnston 31:16

Bryan Mackie 31:59

Iain MacDonald 33:13

Sean Calder 33:40

Malcom Fraser 34:39

Robin Kyle 34:49

Lauren Wilson 35:01

Chloe Cox 35:59

Richard Cockbain 35:59

Jenny MacLean 37:16

Andy Latham 37:21

Dani Rivera 37:27

Jacqui Rainger 37:27

Elaine Eadie 38:01

Dougie Gowan 39:33

Jim Scott 40:48

Karen Dobbie 41:04

Friday 29 March 2019

Glasgow Green 3k

John Lenehan 9:08 (3rd M)

Iain Craven 10:30

Mirima Oliver 12:20

Saturday 30 March 2019

Parkruns

Michael Fullerton 17:45 (Portobello – 3rd M)

Ross McGhie 17:48 (Burgess)

Malcolm Fraser 17:59 (Portobello)

Isla Scott-Pearce 19:24 (Edinburgh – 1st F)

Iain Craven 19:25 (Edinburgh)

Nicholas Wolverson 19:34 (Edinburgh)

Lyndsey Fraser 19:37 (Edinburgh – 2nd F)

John Morris 19:54 (Edinburgh)

Gavin Phillip 20:00 (Edinburgh)

Keith Dunlop 20:51 (Portobello)

Amy Vincent 20:56 (Portobello – 3rd F)

Emily Ramsay 21:24 (Edinburgh)

Miriam Oliver 22:21 (Portobello)

Matthew Davies 23:59 (Edinburgh)

David Steele 24:06 (Edinburgh)

Brian Howie 25:00 (Edinburgh)

Solmaz Eradat Oskoui 25:05 (Newcastle)

Sarah Cadenas 25:53 (Edinburgh)

Charlotte Jack 33:54 (Portobello) 

Emily Strathdee 46:51 (Edinburgh)

Sunday 31 March 2019 

Alloa Half Marathon

Olger Pederen 74:09

Adam Rouse 74:53

Iain MacDonald 75:01

Chloe Cox 81:00 (3rdd F)

Stuart Fenwick 86:00

Richard Meade 87;25

Robert Hamilton 88:34

Jocelyn Moar 88:59

Kevin Graham 96:07

Emily Ramsay 98:31

Paige Douglass 102:50

Shona Adam 103:57

Kirsty Watson 104:40

Claire Mitchell 108:04

Tom Scott 10 Mile (Hamilton)

Michael Christoforou 50:31

Callum Reid 53:22

Stuart Johnston 54:18

Matt Davies 60:47

Tom Leeman 63:23

Owain Williams 63:29

Malcolm Parry 64:04

Jim Scott 67:48

Dougie Gowan 68:32

Karen Dobbie 70:35

David Cross 76:28

Edinburgh & Lothians Trials (Meadowmill)

Mark MacDermot 54.39 (400m)

Richard Clark 58.86 (400m)

Emily Strathdee 4:52.85 (1500m)

Lewis Orr 4:57.99 (1500m)

Cath Ferry 5:31.36 (1500m)

Leave a Reply

  • Club Gallery

  • Our Podium Award

  • Club Stats

  • Support Edinburgh Athletic Club

  • Award Badges 2018

  • Archives