October Endurance results 2019

Compiled thanks to Kirk Ollason

Saturday 5 October 2019

Parkruns

Joe Arthur 15:06 (Worthing – 2nd M)

Joe Ewing 15:41 (Edinburgh – 1st M)

Leon Johnson 16:35 (Edinburgh)

Iain MacDonald 17:19 (Glasgow Victoria – 3rd M)

Michael Fullerton 17:50 (Edinburgh)

Dylan Daunt 18:26 (Portobello – 3rd M)

Kevin Hamilton 18:31 (Edinburgh)

Emily Dudgeon 18:50 (Wormwood Scrubs – 1st F)

Lucy Marshall 20:45 (Glasgow Victoria)

Sarah Cadenas 23:59 (Edinburgh)

EAC MacDonald Handicap (Edinburgh)

Myles Bax 16:42

Malcolm Fraser 16:43 (h/c winner) 

Jamie Crawford 18:13

Tom Leeman 18:17

Martin Ferguson 18:30

Dani Rivera 18:36

Grant Noble 18:40

Isla Scott-Pearce 18:41

Andrej Kujikis 18:44

Andy Latham 18:55

Peter Graham 18:57

Becca Astrid 19:08

Jose Rojas 19:15

Malcolm Parry 19:22

Dicky Pun 19:27

Lewis Orr 19:28

Gavin Philip 19:59

Wendy Malkin 20:16

Dougie Gowan 20:21

Cath Ferry 20:26

Kathleen Dempsey 20:26

Keith Dunlop 20:31

Kirk Ollason 20:39

Sebastian McClay 21:50

Dave Steele 21:55

Monica Lara 23:04

Eric Stevenson 23:32

Rebecca O’Dowd 24:03

Verity Powell 24:21

Brian Howie 24:28

Paloma Pou 29:32

Sunday 6 October 2019

Baxter Loch Ness Marathon

Jenny MacLean 2:59:44

Steve Ingledew 3:16:22

Argy Rizos 3:48:56

Linlithgow 10k

Rebecca Burns 38:19 (1st F)

Sharyn Ramage 49:22

Chester Marathon

Neil Renault 2:32:58 (3rd )

Richard Cockbain 3:16:16

Katie Renault 3:22:22

Saturday 12 October 2019              

Parkruns

Joe Arthur 16:07 (East Brighton)

Stuart Fenwick 18:34 (Edinburgh)

Darren Blyth 19:50 (Portobello)

Steve Ingledew 20:24 (Edinburgh)

Keith Dunlop 20:45 (Portobello)

Jim Scott 22:35 (Portobello)

Sarah Cadenas 23:06 (Edinburgh)

Lianne Logan 23:18 (Vogrie)

Jodi McGinty 39:50 (Portobello)

Alastair Jack 44:41 (Edinburgh)

East District 4k XC Relays (Livingston)

Iain Whitaker 13:18

Leon Johnson 13:41

Florent Tornay 13:43

Myles Bax 13:44

Mark MacDermot 13:50

Iain MacDonald 14:08

Richard Meade 14:49

Lauren Wilson 14:55

Kevin Hamilton 15:09

Zoe Bates 15:17

Daniel Rivera 15:23

Terry Roberts 15:25

Dermot Bailie 15:36

Isla Scott-Pearce 15:37

Rebecca Frake 15:39

Hazel MacCormick 15:42

Iain Craven 15:44

Hannah Cameron 15:45

Elaine Eadie 16:01

Nikki Gibson 16:07

Tom Leeman 16:11

Grant Noble 16:15

Gavin Philip 16:32

Peter Graham 16:47

Sue Ridley 16:52

Maria Boland 17:08

Dougie Gowan 17:10

Lucy Marshall 17:26

David Steele 19:08                             

Eric Stevenson 19:45

Shona Adam 20:00

Alex MacEwen 21:01

Sunday 13 October 2019

Loch Rannoch Marathon

Peter Simpson 2:54:18 (3rd M)

Munich Half Marathon

Callum Reid 71:32 (4th M)

Manchester Half Marathon

Richard Cockbain 83:34

Jacqui Rainger 83:48

Lyndsey Fraser 87:15 

Kathleen Dempsey 90:05

Lochore 10k

Scott Henderson 37:29

Pentland Skyline

Benjamin Van Dijk 2:36:25

Chloe Cox 3:22:15 (2nd F)

John Morris 3:25:03

Saturday 19 October 2019

Parkruns

Sam Brown 16:39 (Edinburgh – 1st M)

Iain MacDonald 17:06 (Elgin – 1st M)

Neil Renault 17:41 (Kilmarnock – 1st M)

John Morris 18:30 (Edinburgh)

Michael Fullerton 18:42 (Aviemore – 3rd M)

Hannah Cameron 19:00 (Aberdeen – 1st F)

Zoe Bates 19:16 (Aberdeen – 2nd F)

Emily Strathdee 19:23 (Taunton – 1st F)

Grant Noble 19:43 (Penrith)

Steve Ingledew 21:21 (Reading)

Hannah Waugh 21:49 (Treviso)

Katie Renault 22:09 (Kilmarnock – 1st F)

Sarah Cadenas 23:15 (Edinburgh)

Matthew Davies 24:50 (Oban)

Claire Mitchell 25:29 (Edinburgh)

Alastair Jack 43:00 (Andover)

East District XC 6k/9k (Stirling)

Elaine Eadie 24:29

Chloe Cox 24:30

Nikki Gibson 24:41

Amy Vincent 25:15

Bea Winkler 27:16

Elaine Davies 30:16

Sharyn Ramage 30:30

Mike Christoforou 29:54

Iain Whitaker 30:40

Joe Ewing 31:30

Mark MacDermot 32:02

Callum Phillip 32:45

Malcolm Fraser 33:58

Martin Ferguson 35:55

Dermot Bailie 36:18

Tom Ireland 36:46

Iain Craven 36:49

Jose Leon 37:13

Tom Leeman 37:24

David Cross 37:41

Gavin Phillip 39:20

Darren Blyth 39:46

Dougie Gowan 40:19

Dave Clements 41:32

Dave Steele 43:40

Eric Stevenson 45:25

Alex MacEwen 50:23

Brian Howie 51:17

Dramathon Half Marathon (Speyside)

Lyndsey Fraser 90:22 (2nd F)

Lucy Marshall 93:40 (3rd F)

Dramathon Marathon (Speyside)
Sheenagh MacLullich 3:33:55 (3rd F)

Sunday 20 October 2019

Amsterdam Marathon

Josh Arthur 2:41:55

Rat Race Edinburgh Ultra

Emma Laverie 5:41:06 (3rd F)

Stuart Fenwick 6:18:02

Eddie Follan 7:02:11

Saturday 26 October 2019

Parkruns

Mark Thornton-Smith 17:51 (Edinburgh)

Tom Leeman 19:05 (Portobello)

Amy Vincent 19:48 (Edinburgh)

Dave Clements 20:16 (Aberdeen)

Hannah Waugh 20:40 (Milan)

William Clayton 20:55 (Edinburgh)

Matt Davies 22:20 (Vogrie)

Sarah Cadenas 22:23 (Edinburgh)

Brian Howie 24:58 (Edinburgh)

Scottish XC Relay Champs (Cumbernauld)

Mike Christoforu 12:25

Joe Ewing 12:46

Iain Whitaker 12:56

Mark MacDermot 13:25

Myles Bax 13:33

Leon Johnson 13:39

Stuart Johnston 13:52

Florant Tournay 13:54

Iain MacDonald 13:54

Malcolm Fraser 14:05

Richard Meade 14:19

Lauren Wilson 14:39

Kevin Hamilton 14:42

Hannah Cameron 14:47

Iain Craven 15:00

Iain Niblock 15:03

Lauren Stoddart 15:08

Rebecca Frake 15:25

Martin Ferguson 15:27

Dani Rivera 15:28

Terry Roberts 15:30

Chloe Cox 15:32

Elaine Eadie 15:35

Jenny MacLean 15:47

Jocelyn Moar 16:03

Malcolm Parry 16:29

Sue Ridley 16:33

Gavin Philip 16:39

Lewis Orr 17:13

Jill Morrow 17:24

Max Carcas 17:31

Patrick Fenn 18:20

David Steele 18:57

Sharyn Ramage 19:30

Eric Stevenson 19:34

Alex MacEwen 20:36

Sunday 27 October 2019

Jedburgh 10k

Wendy Malkin 45:33

Ewan Purves 49:31

Alastair Jack 90:48

Jedburgh Half Marathon 

Eric Stevenson 110:58

Leave a Reply

  • Club Gallery

  • Our Podium Award

  • Club Stats

  • Support Edinburgh Athletic Club

  • Award Badges 2019

  • Archives